sucuklu menemen

Sucuklu_menemen

Malzemeler:
3 Adet Domates
3 Adet Yumurta
50 gr. Sucuk
1 Adet Sivri Biber
3 Yemek Kaşığı Su
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Domateslerin kabukları soyulacak, küp doğranacak. Sivri biber tohumları çıkartılacak, halka doğranacak. Sucuk, halka veya yarım ay doğranacak.

Maharetini Göster:
Tava içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine biberler ilave edilecek, düşük ısıda diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Domatesler ilave edilecek, diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Ardından 3 yemek kaşığı su, sucuk, karabiber, pul biber ve tuz ilave edilecek, karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Sucuklar yumuşayıncaya kadar pişirilecek. Tava içerisine 3 adet yumurta yuvası açılacak ve yumurtalar kırılacak. Üzerlerine hafif tuz serpilecek. Tava kapağı kapatılacak. Ocak ısısı, en düşük ısı konumuna getirilecek ve yumurta beyazları piştikten sonra, sucuklu menemeniniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.