sucuklu menemen

Sucuklu_menemen

Malzemeler:
3 Adet Domates
3 Adet Yumurta
50 gr. Sucuk
1 Adet Sivri Biber
3 Yemek Kaşığı Su
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Domateslerin kabukları soyulacak, küp doğranacak. Sivri biber tohumları çıkartılacak, halka doğranacak. Sucuk, halka veya yarım ay doğranacak.

Maharetini Göster:
Tava içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine biberler ilave edilecek, düşük ısıda diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Domatesler ilave edilecek, diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Ardından 3 yemek kaşığı su, sucuk, karabiber, pul biber ve tuz ilave edilecek, karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Sucuklar yumuşayıncaya kadar pişirilecek. Tava içerisine 3 adet yumurta yuvası açılacak ve yumurtalar kırılacak. Üzerlerine hafif tuz serpilecek. Tava kapağı kapatılacak. Ocak ısısı, en düşük ısı konumuna getirilecek ve yumurta beyazları piştikten sonra, sucuklu menemeniniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.