soğan suyu nasıl çıkar

sogan_suyu_nasil1

Ön Söz:
Sofralarımıza taşıdığımız yemeklerin hazırlanmasında soğanın vazgeçilmez bir yeri vardır. Mutfaklarımızda çoğu zaman soğanı yemek hazırlarken katkı malzeme olarak kullanırız. Ayrıca, doğrudan ana malzeme olarak kullanılarak çorbası, salatası, piyazı, buğulaması, yahnisi, kebabı, tavası, mücveri, dolması, köftesi, ekmeği, böreği ve hatta kek’i dahi yapılmaktadır. Bunca yemeğin hazırlanmasına katkı sağlayan soğanın bir de suyu çıkarılarak diyet programlarında ve mutfaklarda sos yapımında kullanılır. Bu konunun bizleri ilgilendiren bölümü; mutfaklarımızda ihtiyaç duyduğumuz soğan suyunun pratik olarak nasıl çıkarılacağının paylaşımıdır.

Rendenin püre gözünde soğanın rendelenmesi

sogan_suyu_nasil2

Soğan püresinin süzgeçte süzülmesi

sogan_suyu_nasil3

Soğan püresinden ayrışmış soğan suyu

sogan_suyu_nasil4

Rende ile Soğan Suyunun Çıkarılması:
Soğan suyu çoğu etlerin terbiye edilmesinde hazırlanan soslara katkı malzeme olarak kullanılır. Soğan suyu yerine, soğan püre haline getirilerek kullanılabilir. Fakat, terbiye edilimiş etleri ızgara yaparken, soğan püresi yüksek ısıda yanıp kömür haline geleceğinden etin tat, aroma ve görüntüsünü bozar. Bu nedenle soslarda soğan suyu kullanmak tercih nedenidir. Soğan suyuna ihtiyaç duyduğumuzda, suyu bol olan yazlık soğanları kullanmalıyız. Resimde göründüğü gibi soğan soyulur ve rendenin püre yapmaya uygun gözenekleri üzerinde rendelenir. Rendelenen soğanın püresi bir süzgeç vasıtası ile süzülür, soğan posasından suyu ayrılır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.