şeftali kompostosu

seftali_kompostosu

Malzemeler:
500 gr. Yarma Şeftali “iki adet”
1 Su Bardağı Toz Şeker
4 Su Bardağı Su

Ön Söz:
Şeftali kompostosu, tamamen olgunlaşmamış yarma şeftali kullanılarak yapılır. Şeftali kompostosu yaparken şeftalilerin kabuğu soyulabilir. Ancak, kabuğu soyulan şeftalinin haşlanması sırasında görüntüsü bozulabilir. Şeftalileri ister dilimleyerek, isterseniz kuşbaşı doğrayarak kompostosunu yapabilirsiniz. İhtiyacınız ölçüsünde komposto yapmak için, verdiğim malzemelerin katlarını kullanabilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Şeftaliler yıkanacak, ortadan ikiye bölünecek ve çekirdekleri çıkartılacak. Şeftali parçaları tekrar ikiye bölünecek ve dilimlenecek.

Maharetini Göster :
Tencere içerisine 1 su bardağı toz şeker, 4 su bardağı su konulacak ve kaynatılacak. Üzerine şeftali dilimleri ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, şeftali dilimleri 5 dakika süre ile haşlanacak. Süre bitiminde tencere soğumaya bırakılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.