şambali tatlısı

şambali tatlısı 400x267 şambali tatlısı
Malzemeler:
2 Su Bardağı İrmik
1 Su Bardağı Süt
1 Çay Kaşığı Karbonat (tepeli)
1 Su Bardağı Toz Şeker (tatlı için)
50 gr. Kavrulmamış Badem İçi
2 Su Bardağı Toz Şeker
2 Su Bardağı Su
1/2 Limon Suyu
28 cm. Çapında Tepsi

Ön Söz:
İnanın, kendim yaptım diye söylemiyorum . Ne diyeyim, bu şambali tarifi üzerine tarif tanımıyorum, yok böyle bir şey. Yapın, tadın ardından görüşlerinizi yakınlarınızla paylaşın, güzel sözlerinizi duymam gerekmez. Tepsiniz en fazla 30 cm. çapında olsun, büyük olmasın. Birde metal, alüminyum ve teflon kaplı fırın tepsisi kullanın. Bor cam veya seramik tepsi kullanmayın, kullanırsanız tatlınızın pişme süresi uzar ve altı çok iyi kızarmaz. Siz bilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Fırın tepsisi iç yüzeyi margarin ile yağlanacak. Badem içleri kabuklarından buradan tarifine uygun olarak ayrılacak.

Şerbetin Hazırlanması:
Tencereye 2 su bardağı toz şeker, 2 su bardağı su konulacak ve karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı en düşük ısı konumuna alınacak ve tencere 5 dakika süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde 1/2 limon suyu ilave edilecek ve şerbet 1 dakika daha kaynatıldıktan sonra ocak söndürülecek.

tepsi 2 saat dinlendi ve dilim kesildi
şambali şambali tatlısı

şambali dilimleri üzerine iç badem dizildi

bademli şambali şambali tatlısı

şambali tatlısı pişti ve şerbetlendi
şambali tatlısı 2 şambali tatlısı

şambali tatlısı servise hazır

şambali tatlısı 1 şambali tatlısı

Maharetini Göster:
Karıştırma kabı içerisine irmik, toz şeker, karbonat, süt konulacak ve karıştırılacak. Ardından karışım yağlanmış tepsisi içerisine boşaltılacak ve yüzeyi düzeltilecek. Tepsi, 2 saat süre ile dinlendirilecek. Süre bitiminde hamur dikdörtgen şeklinde dilimlenecek ve dilimlerin üzerine iç badem konulacak. Ardından tepsi, önceden 180°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek ve 30 dakika süre ile pişirilecek. Süre bitiminde tepsi fırından alınacak, dilim yerlerinden tekrar dilimlenecek ve sıcak şerbet verilecek. Şambali soğuduktan sonra servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com
Top