şambali tatlısı

sambali_tatlisi

Malzemeler:
2 Su Bardağı İrmik
1 Su Bardağı Süt
1 Çay Kaşığı Karbonat ‘tepeli’
1 Su Bardağı Toz Şeker “tatlı için”
50 gr. Kavrulmamış Badem İçi
2 Su Bardağı Toz Şeker
2 Su Bardağı Su
1/2 Limon Suyu
28 cm. Çapında Tepsi

Ön Söz:
İnanın, kendim yaptım diye söylemiyorum . Ne diyeyim, bu şambali tarifi üzerine tarif tanımıyorum, yok böyle bir şey. Yapın, tadın ardından görüşlerinizi yakınlarınızla paylaşın, güzel sözlerinizi duymam gerekmez. Tepsiniz en fazla 30 cm. çapında olsun, büyük olmasın. Bir de metal, alüminyum ve teflon kaplı fırın tepsisi kullanın. Bor cam veya seramik tepsi kullanmayın, kullanırsanız tatlınızın pişme süresi uzar ve altı çok iyi kızarmaz. Siz bilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Fırın tepsisi iç yüzeyi margarin ile yağlanacak. Badem içleri kabuklarından buradan tarifine uygun olarak ayrılacak.

Şerbetin Hazırlanması:
Tencereye 2 su bardağı toz şeker, 2 su bardağı su konulacak ve karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı en düşük ısı konumuna alınacak ve tencere 5 dakika süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde 1/2 limon suyu ilave edilecek ve şerbet 1 dakika daha kaynatıldıktan sonra ocak söndürülecek.

sambali

Maharetini Göster:
Karıştırma kabı içerisine irmik, toz şeker, karbonat, süt konulacak ve karıştırılacak. Ardından karışım yağlanmış tepsisi içerisine boşaltılacak ve yüzeyi düzeltilecek. Tepsi, 2 saat süre ile dinlendirilecek. Süre bitiminde hamur dikdörtgen şeklinde dilimlenecek ve dilimlerin üzerine iç badem konulacak. Ardından tepsi, önceden 180°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek ve 30 dakika süre ile pişirilecek. Süre bitiminde tepsi fırından alınacak, dilim yerlerinden tekrar dilimlenecek ve sıcak şerbet verilecek. Şambali soğuduktan sonra servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


6 comments on “şambali tatlısı
 1. nevra diyor ki:

  yıllar var şambali yemedim desem yeridir. bir defasında oktan ustanın tarifini denedim yallah çöpe, hiç beğenmedim. eskiden şehmuzun pastanesi diye bir yer vardı, o çook güzel yapardı. şimdilerde yerinde yeller esiyor… deniycem tarifinizi; görüntüsü kadar muhteşem olacak mı, bakim..

 2. esin diyor ki:

  bu tatlıyı bende evde yaptım daha şerbetini çekmeye fırsat vermeden yok ettiler.

 3. adsız diyor ki:

  Dut ağacı boyunca
  Hiç sevmedim doyunca
  Ağızım dilim kurudu
  Karakız sesini duyunca

  Bahçelerde pırasa
  Yaprağına kar yağsa
  Mine tatlısız kalsa
  Halim amca’ya yalvarsa

  Karanfil deste deste
  Mesajı benden iste
  Mine yanıt vermezse
  Son cevap benden iste

 4. KARAKIZ diyor ki:

  ne şekersin mine, bakarmısın; öyle düşündüğün hiç aklımdan geçmezdi. geçen zamanda şambaliyi sevmediğini söyler, çocuk aklı bende kanardım. demek öylemiydi gül mine gül, yıllar sonra üzdün beni hatıranla.

 5. sara diyor ki:

  bizim evde kardeşim bunun canavarıdır, dün doğum günü idi. tatlınızla sürpriz yaptım ona, bayıldı bayıldı :)

 6. mine diyor ki:

  Bu tatlı bana hep çocukluk yıllarımı, ilk okulumu ve okul arkadaşlarımı hatırlatır. Yaşadığımız semtte bu tatlıyı rahmeti bol olsun, tatlıcı Halim amca satardı. Bizlere isimlerimizle hitap eder ve sonunada bir gül kondururdu.

  Arkadaşımın adı Ayşegül olduğu için, onun gülü dabıldı. Ayşegül’e tatlısını verirken, al benim kara kızım gül Ayşegül demesine bayağı bir hayıflanırdım. Neyim eksikti ki Ayşegülden, tenim sadece kumraldı. Çocukluk bu ya, Halim amcayı bu yüzden fazla sevmezdim. Yine de toprağı bol olsun.