şambali tatlısı

sambali_tatlisi

Malzemeler:
2 Su Bardağı İrmik
1 Su Bardağı Süt
1 Çay Kaşığı Karbonat ‘tepeli’
1 Su Bardağı Toz Şeker “tatlı için”
50 gr. Kavrulmamış Badem İçi
2 Su Bardağı Toz Şeker
2 Su Bardağı Su
1/2 Limon Suyu
28 cm. Çapında Tepsi

Ön Söz:
İnanın, kendim yaptım diye söylemiyorum . Ne diyeyim, bu şambali tarifi üzerine tarif tanımıyorum, yok böyle bir şey. Yapın, tadın ardından görüşlerinizi yakınlarınızla paylaşın, güzel sözlerinizi duymam gerekmez. Tepsiniz en fazla 30 cm. çapında olsun, büyük olmasın. Bir de metal, alüminyum ve teflon kaplı fırın tepsisi kullanın. Bor cam veya seramik tepsi kullanmayın, kullanırsanız tatlınızın pişme süresi uzar ve altı çok iyi kızarmaz. Siz bilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Fırın tepsisi iç yüzeyi margarin ile yağlanacak. Badem içleri kabuklarından buradan tarifine uygun olarak ayrılacak.

Şerbetin Hazırlanması:
Tencereye 2 su bardağı toz şeker, 2 su bardağı su konulacak ve karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı en düşük ısı konumuna alınacak ve tencere 5 dakika süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde 1/2 limon suyu ilave edilecek ve şerbet 1 dakika daha kaynatıldıktan sonra ocak söndürülecek.

sambali

Maharetini Göster:
Karıştırma kabı içerisine irmik, toz şeker, karbonat, süt konulacak ve karıştırılacak. Ardından karışım yağlanmış tepsisi içerisine boşaltılacak ve yüzeyi düzeltilecek. Tepsi, 2 saat süre ile dinlendirilecek. Süre bitiminde hamur dikdörtgen şeklinde dilimlenecek ve dilimlerin üzerine iç badem konulacak. Ardından tepsi, önceden 180°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek ve 30 dakika süre ile pişirilecek. Süre bitiminde tepsi fırından alınacak, dilim yerlerinden tekrar dilimlenecek ve sıcak şerbet verilecek. Şambali soğuduktan sonra servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.