pazı sapı kavurması

Pazi_sapi_kavurmasi

Malzemeler:
300 gr. Pazı Sapı
2 Adet Yumurta
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Tuz
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1 Diş Sarımsak
1 Su Bardağı Yoğurt

Ön Hazırlık:
Pazı sapları yıkanacak, 1 cm. genişlikte kuşbaşı doğranacak. Yeterli miktar su ile doğranmış saplar 10 dakika haşlanacak. Haşlanmış pazı sapları süzgece alınacak, soğuk sudan geçirilecek, el ile sıkılacak. Sarımsak az tuz ile havan da dövülecek. Uygun bir kase içerisinde sarımsak ve yoğurt çırpılacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine pazı sapları, tuz, karabiber ilave edilecek karıştırılacak. Pazıların bıraktığı su buhar olup uçuncaya kadar düşük ısıda kavrulacak. Üzerine yumurtalar kırılacak ve malzemelerle karıştırılacak. Yumurtalar piştikten sonra pazı sapı kavurmanız hazır. Sarımsaklı yoğurt ile servis edebilirsiniz. Sonrası malum.

Not:
1 kg. pazı yapraklarından ayrılan pazı saplarından 2 porsiyon yemek çıkabilir. Ayrıca haşlanmış ve sıklımış pazı sapları üzerine limon suyu, zeytinyağı, tuz ve karabiber ilave ederseniz salatası da güzel olur.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.