klasik tatlar kuzu kelle

firinda_kelle

Malzemeler:
1 Adet Kuzu Kelle
4 Litre Soğuk Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Fırın Tepsisi
Alüminyum Folyo
8 Su Bardağı Kaynar Su (1.6 Litre)

Ön Söz:
Klasik Tatlar kuzu kelle tarifi, kendi çalışmamın sonucu oluşturduğum şahsıma ait tariftir. İnternette, evde fırında kelle nasıl yapılır sorusuna yanıt verecek bir tarif yok. Nette, sakatat yemeklerine ait revaçta olan tarifler, benim tariflerimdir. Öncesinde, fırında kuzu kelle diye bir tarif yayınladım. Fakat, tarifimde kelecilerin yaptığı kelle tat ve lezzetine ulaşamdım. Çok çalıştım ve bu tarifi ortaya çıkardım. Deneneyin, memnun kalacaksınız.

Ön Hazırlık:
Kellenin beyin kısmı yarılmış ve burnu’nun ön kısmı koparılmış olacak. Kelle güzelce yıkanacak ve süzülecek.

Kelle’nin Ön Haşlaması’nın Yapılması:
Tencere içerisine kuzu kellesi, 1 tatlı kaşığı tepeli doldurulmuş tuz ve 4 litre soğuk su konulacak ve normal ısıda kaynatılacak. Tencerenin yüzeyinde biriken köpükler alınacak ve atılacak. Ardından, tencerenin kapağı kapatılacak ve en düşük ısı ayarında kelle 5 dakika süre ile haşlanacak. Süre bitiminde kelle tencereden alınacak ve ön haşlama suyu kullanılmayacak.

Piştikten sonra çenesi açılmış görsel

evde_kuzu_kelle

Kuzu kelle pişmiş

klasiktatlar_kuzu_kelle

Maharetini Göster:
Fırın tepsisi içerisine yatay konumda kuzu kellesi yatırılacak. Üzerine 5 su bardağıkaynar su konulacak ve tepsi alüminyum folyo ile tamamen kapatılacak. Tepsi, önceden 200°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek ve 1 saat süre ile pişirilecek. Sürenin bitiminde tepsi fırından alınacak, kelle diğer yüzü üzerine yatırılacak, 3 su bardağı kaynar su tepsi içerisine ilave edilecek ve folyo ile kapatılıp fırına sürülecek. 1 saat süre ile tepsi tekrar pişirilecek. Sürenin bitiminde tepsi fırından alınacak, kelle çenesi üzerine oturtulacak ve açık (folyosuz) olarak fırına sürülecek. 30 dakika bitiminde kızarmış kelle fırından alınacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.