incir uyutması

Incir_uyutmasi

Malzemeler:
1 kg. Kutu Süt
250 gr. Kuru İncir
1 Çay Bardağı Toz Şeker

Ön Hazırlık:
250 gr. Kuru incir, ‘ iriliğine göre, 12 veya 13 adet gelmektedir.’ yıkanacak ve sapları kesilecek. İncirler iri kuşbaşı doğranacak.

Maharetini Göster:
Doğranmış incirler mutfak robotu içerisine alınacak. Üzerine 1 çay bardağı toz şeker, 1 su bardağı soğuk süt konulacak ve karışım bir güzel parçalanacak. Süt bir kap içerisine alınacak ve ocak üzerinde 40 ila 45 derece arası ısıtılacak. Süt sıcaklığı termometre ile kontrol edilecek. Termometre olmadığı durumlarda süt ısısı, parmakla kontrol edilecek. Süt içerisine daldırdığımız parmağımız süt ısısına dayanacak, yanmayacak. Bu ısı ölçüsü, yoğurt mayalamadaki süt ısısı ile aynı olacak. Isıtılmış süt robot haznesindeki karışım üzerine ilave edilecek ve karıştırılacak. Karışım kaselere eşit olarak dağıtılacak ve soğutulduktan sonra incir uyutmanız servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Tarifim havaların sıcak olduğu yaz mevsimi için geçerlidir. Serin havalarda ve kış mevsiminde tatlının mayalanması için en az 30 dakika süre ile süt karışımı sıcaklığının korunması gerekir. O nedenle kaseler sıcak olmalı, robotton çıkan incir ile süt karıştırılarak ocak üzerinde ısıtıldıktan sonra kaselere paylaştırılmalıdır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.