hamsi kılçığı nasıl çıkar

Hamsi_kilcigi1

Hamsi balığının bazı yemeklerinin yapılabilmesi için, hamsi balığı fileto olarak hazırlanması gerekir. Hamsi balığının kılçığı çıkartılarak hamsi, fileto olarak hazırlanmış olur. Hamsi balığının kılçığını çıkarmak için balık öncelikle temizlenmiş olması gerekir. Onun için hamsi buradan tarifine uygun olarak temizlenecek. Temizlenmiş hamsilerin kılçığı, aşağıda bulunan resimlerde ki görüntülere uygun olarak çıkartılacak.

Hamsi baş parmakların yardımıyle orta yerinden yanlara açılıyor

Hamsi_kilcigi2

Hamsi açılmış ve kılçık orta yere çıkmış

Hamsi_kilcigi3

Hamsi kılçığı tutulmuş

Hamsi_kilcigi4

Hamsi kılçığı tutularak kuyruk yönüne çekiliyor

Hamsi_kilcigi5

Hamsi fileto olarak hazırlanmış

Hamsi_kilcigi6

Fileto olarak hazırlanmış hamsi balıklarınız, dilediğiniz gibi kullanıma hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.