hazır güllaç nasıl yapılır

hazir_gullac_nasil_yapilir

Malzemeler:
2 Yaprak Güllaç
1/2 Litre Kutu Süt
1 Çay Bardağı Toz Şeker
File Fındık
Antep Fıstığı ‘çekilmiş’
Kiraz Şekerlemesi

Ön Hazırlık:
Güllaç yaprakları dörderli eşit parçalara bölünecek. Süt ve şeker karıştırılacak, el dayanabilir sıcaklıkta ısıtılacak.

Maharetini Göster:
Uygun bir tepsi içerisine gülaç yaprağının çeyrek iki parçası (yani yarısı) parlak yüzeyi üste gelecek şekilde konulacak. Isıtılmış süt kepçe ile üzerinde gezdirilecek ve yaprakların yumuşaması beklenecek. Kalan güllaç parçalarına (ikişerli olarak) aynı işlem uygulanacak ve soğuması beklenecek. Soğuyan güllaç tabaklara porsiyon olarak konulacak ve üzeri file fındık, antap fıstığı ve kiraz şekerlemesi ile süslenecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.