böbrek ızgara

bobrek_izgara

Malzemeler:
1 Adet dana Böbreği “600 gr.”
1 Adet Soğan
3 Adet Domates
Bir Tutam Maydanoz
Tuz

Ön Söz:
Dana böbreğinin yüzeyi kıvrımlı olduğundan dilimleme işlemi dikey yapılmalıdır. Böbrek kesme tahtası üzerine yatırıldığında bıçak aynen sucuk, salam doğrar gibi kullanılmalıdır. Aksi dilimleme işlemleri böbreğin küçük parçacıklara ayrılmasına sebep olacaktır.

Ön Hazırlık:
Zarı çıkartılmış dana böbreği yüzeyi kağıt havlu ile silinecek ve 1 ila 1.5 cm. kalınlıkta dikey olarak dilimlenecek. Domatesler halka doğranacak. Soğan piyaz doğranacak ve kıyılmış maydanozla karıştırılacak.

dana_bobregi

Maharetini Göster:
Böbrek dilimleri çok iyi ısınmış ızgara üzerine yayılacak. Dilimlerin yüzeyi sulandığında çevrilecek ve üst yüzeyi pişirilecek. Böbrek dilimleri yüzeyi hafif kızarıncaya kadar çevirme işlemine devam edilecek. Ardından kızaran böbrek dilimleri hafif tuzlanacak ve servis tabağına alınacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.

Tariflerim