zeytinyağlı yaprak sarması


Malzemeler:
1/2 kg. Salamura Asma Yaprağı
2 Su Bardağı Pirinç
5 Adet Kuru Soğan
1.5 Çay Bardağı Zeytinyağı
1/2 Çay Bardağı Zeytinyağı (dolmanın üzerine)
1 Paket Dolmalık Fıstık  (yarım Çay bardağı)
2 Adet Kesme Şeker
1 Çay Bardağı Kuş Üzümü
1 Çay Kaşığı Tarçın
1 Tatlı Kaşığı Dolma Baharı
1/2 Demet Taze Nane veya (yarım çay bardağı kuru nane)
1 Adet limon suyu
2 Tatlı Kaşığı Tuz
Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Salamura yaprağın tuzu çıkması için, kaynar su içerisinde 30 dakika bekletilecek. Süre sonunda yapraklar 5 kez soğuk su ile yıkanacak. Pirinç ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek. Soğanlar soyulacak, çok ince küp doğranacak.

İç Malzemenin Hazırlanması:
Tencere içerisine 1.5 çay bardağı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ve fıstık katılacak, düşük ısıda fıstıklar pembeleşinceye kadar kavrulacak. Üzerine 2 su bardağı pirinç ilave edilecek kavrulacak. Yeterli miktarda tuz, kuş üzümü, tarçın, dolma baharı, şeker ve 1 su bardağı kaynar su katılacak, karıştırılacak. (Eğer taze nane kullanılacaksa, bu aşamada kıyılmış olarak katılacak. Kuru nane kullanılacaksa en son katılacak) Tencere kaynadıktan sonra, kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna ayarlanacak. Malzemeler suyunu çekinceye kadar pişirilecek. 1/2 limon suyu ve 1/2 çay bardağı kuru nane karışıma ilave edilecek, karıştırılacak ve karışım soğutulacak. Soğuyan karışım, yaprak ortalarına yeterli miktarlarda konulacak ve yapraklar tek tek sarılacak.

Maharetini Göster:
Tencere tabanına bir sıra yaprak yayılacak ve üzerine sarmalar dizilecek. Sarmalarla yüz yüze gelecek şekilde, kaynar su ilave edilecek. 1/2 limon suyu ile 1/2 çay bardağı zeytinyağı karıştırılacak, sarmaların üzerine gezdirilecek. En üstte bir sıra yaprak örtülecek ve üzerine ısı’ya dayanıklı tabak kapatılacak. Ocak ısısı yükseltilecek, tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı düşük ısı konumuna getirilecek. Tenceredeki malzemeler suyunu çekinceye kadar pişirilecek. Yaklaşık 40 dakika süre sonunda zeytinyağlı yaprak sarmanız servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Ocak ısı ayarı şöyle olacak;tenceredeki malzemeler kaynayacak, kapak gürültüsü olmayacak ve buhar kapak aralığından rahat bir şekilde çıkacak. Kuru nane karışıma en son atılmaz ise, iç malzemenin rengini siyahlatır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop