zeytinyağlı taze barbunya pilaki

zeytinyağlı taze barbunya pilaki 400x267 zeytinyağlı taze barbunya pilaki
Malzemeler:
500 gr. İç Barbunya Fasulyesi
1 Adet Soğan
1 Adet Havuç
1 Adet Patates
2 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Yemek Kaşığı Maydanoz
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
4 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Taze iç barbunya fasulyesi, normal ısı ayarında tencere kapağı açık olarak 25 dakika süre ile haşlanacak. Haşlanan fasulyeler süzülecek, çıkan kara su kullanılmayacak. Havuç, patates, kabukları soyulacak ve küp doğranacak. Soğan yemeklik doğranacak, sarımsaklar soyulacak ve bütün bırakılacak.

zeytinyağlı taze barbunya pilaki 1 zeytinyağlı taze barbunya pilaki

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek düşük ısı da kavrulacak. Ardından havuç, sarımsak ilave edilecek ve kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, domates salçası katılacak ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine patates, 4 su bardağı kaynar su, barbunya fasulyesi ve toz şeker katılacak, karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 60 dakika süre bitiminde yemeğiniz hazır. Yemeğin tuzunu şimdi karar hale getirebilir ve maydanozunu ilave edebilirsiniz. Sonrası malum.

Not:
Haşlanan barbun’ya fasulyesi soğuk sudan geçirilmez ise, bekleme süresince pişmeye devam edeceğinden yemek pişirme süresi 10 ila 15 dakika arası kısalır. Yemek su ölçüsü 500 gr. için geçerlidir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


Top