Kategoriler
Sebze Yemekleri Zeytinyağlı Sebze Yemekleri

mevsiminde enginar

mevsiminde enginar 1
Mevsiminde enginar yemeği nasıl yapılır?
Malzemeleri:
5 Adet Ayıklanmış Orta Boy Enginar
1 Adet Kuru Soğan
1 Çay Bardağı Taze İç Bezelye
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Havuç
1 Adet Patates
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Yemek Kaşığı Limon Suyu
2 Su Bardağı Ölçüsünde Kaynar Su (400 ml.)
Dereotu

Ön Söz:
Mevsiminde enginarı tarifimize uygun tencerede bezelye, havuç ve patatesle yaparsanız eğer; ağız tadında tüketebileceğiniz enginar yemeğini sofranıza koymuş olursunuz. Yemekte enginar ve havucu bezelyenin iki üç katı iriliğinde küp doğrarsanız yemeğin görseli güzel görünür. Yemek yapmayı çok iyi bilenler için havuç ve bezelyeyi önceden haşlamaya gerek yoktur. Deneyimli kişiler tek seferde bütün malzemeleri kullanabilir.

Ön Hazırlık:
Enginar uygun irilikte küp doğranacak. Soğan yemeklik havuç, patates küp doğranacak. Yeter miktarda dereotu kıyılacak. Kaynar su hazır edilecek.

Bezelye ve havucun haşlanması:
Tencerede 3 su bardağı kaynayan su içine bezelye atılacak ve kısık ateşte 15 dakika haşlanacak. Süre bitiminde tencereye havuç eklenecek ve bezelye ile birlikte 15 dakika haşlanacak. Süre bitiminde bezelye, havuç süzülecek ve çıkan haşlama suyu 2 su bardağı ölşçüsünde yemek yaparken tencereye eklenecek.

mevsiminde enginar 2

Maharetini Göster:
Tencereye 5 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve orta ısıda ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, doğranmış enginar ilave edilecek ve hafif kavrulacak. Peşinden haşlanmış bezelye, havuç, 2 su bardağı ölçüsünde (bezelye ve havucun) haşlama suyu, 1 yemek kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı tuz tencereye ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saate bakılacak not edilecek. 25 dakika bitiminde tencereye patates ilave edilecek ve karıştırılacak. Yemek patatesle birlikte tencere kapalı olarak kısık ateşte 35 dakika pişirilecek, ocaktan alınacak ve üzerine kıyılmış dereotu serpilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com