yufka üzerine bulgur pilavı


Malzemeler:
1 Su Bardağı Köy Bulguru
3.5 Su Bardağı Kaynar Tavuk Suyu
1 Yemek Kaşığı Tereyağı (30 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Yufka Ekmek

Ön Söz:
Yufka ekmek üzerine tavuk sulu bulgur pilavı, haşlanmış tavuğun suyu ve köy bulguru ile yapılır. Yapılan her çeşit bulgur pilavı, yufaka ekmek üzerine yayılarak yenir. Fakat, her yapılan bulgur pilavı sıradandır ve özelliği olmaz. Tavuk suyu ile pişirilen bulgur pilavı, diğer bulgur pilavı çeşitlerinden yapım ve lezzet olalarak farklıdır. Pilav, yufka ekmeği ıslatsın diye sulu pişirilir. Zaten lezzetinin sırrı da burda saklıdır. İki su bardağı bulgurla yapılan bulgur pilavına, 6.5 su bardağı tavuk suyu konulmalıdır.

Ön Hazırlık:
Bulgur tel süzgeç içerisine konulacak, yıkanacak ve süzülecek. Tavuk suyu hazır edilecek. Malzeme ölçüleri 200 ml. kapasiteli su bardağı ile alınmıştır. Zaten, bütün malzeme ölçülerimde bu bardağı kullanırım.

Tavuk Suyu

Maharetini Göster:
Tencereye tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine domates salçası ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Ardından bulgur, 3.5 su bardağı tavuk suyu, tuz ilave edilecek, karıştırılacak. Pilavın tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek, tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam, 20 dakika bitiminde tavuk sulu bulgur pilavınız servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Tavuk suyu çok yağlı olursa; 1 su bardağı bulgurla yaptığınız pilava 2.5 su bardağı tavuk suyu, 1 su bardağı normal sıcak su verin. 2 su bardağı bulgurla yaptığınız pilava ise, 5 su bardağı tavuk suyu, 1,5 su bardağı normal sıcak su verin.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop