uskumru tava


Malzemeler:
4 Adet Norveç Uskumru Balığı
1 Su Bardağı Ayçiçek yağı
1 Su Bardağı un
tuz

Ön Söz:
Norveç uskumrusu, şoklama ile dondurulan ve oldukça yağlı ve lezzetli bir balıktır. Bu donmuş balığı alırken, mutlaka çözülmemiş olmasına dikkat etmemiz gerekir. Bu balığın tavası ve ızgarası yapılır. Bu tarif, uskumru balıklarının tava yapılması ile ilgilidir. Balıkları temizlerken karın yüzeyinde bulunan siyah bölgeler ve kimi yerlerdeki pıhtılaşmış kan kalıntıları mutlaka giderilmelidir. Bu kalıntıların varlığı, balık piştikten sonra hissedilir. Çünkü balık eti acı olur, bu da istenen bir şey değildir.

Ön hazırlık:
Balıklar temizlenecek, parçalanacak, yıkanacak ve süzülecek. Süzülen parçalar kağıt havlu ile kurulanacak. Üzeri hafif tuzlanacak ve una bulanacak. Parça üzerde bulunan fazla un, silkenerek giderilecek.

Uskumru nasıl temizlenir?
Tava yapacağımız için, balığın baş kısmını çıkarmamız gerekir. Bıçakla solungaçların altından ve enseden başlamak üzere gövdeye doğru ‘V’ şeklinde başı kesilir ve çıkartılır. Karın bölgesi, iç organlarını çıkarmak için yarılır ve iç organları alınır. Kuyruk kesilir ve atılır. Balık baş kısmı sola ve sırt kısmı bize doğru yatay olarak yatırılır. Bıçak yardımıyle balığın kuyruk kısmından başlayıp, kılçık paralelinde başa doğru balık ikiye ayrılır. Ve son olarak balık, orta yerinden ikiye bölünür. Sonuç olarak bir uskumru dört parçaya bölünmüş olur.

uskumru dilimlenmiş

uskumru parçası tuzlanmış ve un’a bulanmış

uskumru tavada kızartılıyor

Maharetini Göster:
Tavaya ayçiçek yağı konulacak ve ısıtılacak.  Yağ kızgın duruma geldiğinde, tuzlanmış ve unlanmış uskumru parçaları tavaya  dizilecek. Her iki yüzeyi döndürülerek kızartılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop