Kategoriler
Pastane Tarifleri

tereyağlı kurabiye

tereyağlı kurabiye
15 Dakikada Kıyır Kıyır Tereyağlı Kurabiye Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
2 Su Bardağı Un (220 gr.)
150 gr. Tuzsuz Tereyağı
1 Çay Bardağı Toz Şeker (85 gr.)
1 Adet Yumurta Sarısı
1 Çay Kaşığı Tuz
Susam Tohumu

Ön Söz:
Ev yapımı tereyağlı kurabiye yapımı hem kolay ve bir o kadar da lezzetli. Yapılması gereken, verdiğim malzemeleri tedarik etmek ve tereyağlı kurabiyeyi yapmaktır. Tereyağlı kurabiye hamurunu yoğurduktan sonra, hamura dilediğiniz şekli verebilirsiniz. Hamur yapımında toz şeker yerine pudra şekeri kullanabilirsiniz. Fazla miktarda kurabiye yaparsanız, bir yumurtayı iki kaşık su ile incelttikten sonra kurabiyelerin üzerine sürebilirsiniz. Yaptığınız kurabiyeleri kapalı kavanozlarda uzun süre saklayabilirsiniz. Afiyet olsun.

Tereyağlı kurabiye hamurunu açtıktan sonra (elinizde kurabiye kesici yoksa) su bardağı veya çay bardağı ile kesim yapabilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Fırın tepsisi tabanına yanmaz kağıt yayılacak. Tereyağı oda sıcaklığında bekletilecek. Yumurta sarısı az su ile inceltilecek.

tereyağlı kurabiye hamurukurabiye hamuru

tereyağlı kurabiye hazırlanmışsusamlı kurabiye

tereyağlı kurabiye servise hazırkurabiye

Maharetini Göster:
Hamur yoğurma kabına 2 su bardağı un, 150 gr. oda sıcaklığında tuzsuz tereyağı, 1 çay bardağı toz şeker, 1 çay kaşığı tuz konulacak ve yoğurulacak. Ardından hamur tek beze yapılacak, streçe sarılacak ve buzdolabında 15 dakika bekletilecek. Süre bitiminde hamur 7-8 mm. kalınlıkta yufka açılacak ve çember kurabiye kalıbı ile kesilecek. Kesilmiş parçalar kağıt yayılmış fırın tepsisine aralıklı dizilecek. Üzerine yumurta sarısı sürülecek ve susam tohumu serpilecek. Tepsi önceden 200°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına konulacak. Tam 15 dakika bitiminde fırından alınacak ve soğumaya bırakılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com