terbiyeli ekşili sulu köfte


Malzemeler:
250 gr. Dana Döş Kıyması
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Pirinç (30 gr.)
1 Adet Orta Boy Soğan
1 Çay Bardağı Yoğurt
1 Adet Yumurta Sarısı
1/2 Limon Suyu
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
4 Su Bardağı Su
Bir Tutam Maydanoz

Ön Söz:
Ekşili sulu köfte, isteğe bağlı olarak sade veya terbiyeli yapılabilir. Ekşili sulu köfte içerisine köfte iriliğinde doğranmış havuç, patates ilave edilebilir. Bu sebzelerin köfte ile pişme süresi aynıdır. Ağız tadında ekşili sulu köfte yapıp tatmak için; kıymanın dana döş etinden çekilmiş olması, köftesinde kullanılacak pirincin yarı pişmiş olarak haşlanması gerekir. Ekşili sulu köfte yapmak için bu kadarı yeter mi? hayır. Bir de, dört dörtlük ekşili sulu köfte yapımını tarifleyen reçete lazım. İşte reçete, deneyin ve sonucu görün.

Ön Hazırlık:
Bir yemek kaşığı tepeli doldurulmuş pirinç, yıkanacak ve süzülecek. Ardından, bir bardak su içinde, en düşük ısıda 7 dakika haşlanacak ve süzülecek. Soğanı rendelenecek ve maydanoz ince doğranacak.

Terbiyesinin Hazırlanması:
Kase içerisine bir çay bardağı yoğurt, bir yumurta sarısı, yarım limon suyu konulacak ve çırpılacak.

Köftenin Yoğurulması:
Yoğurma kabı içerisine kıyma, rendelenmiş soğan, maydanoz, karabiber, bir tatlı kaşığı silme doldurulmuş tuz konulacak ve bir güzel yoğurulacak. Ardından, haşlanmış pirinç ilave edilecek tekrar yoğurulup, köfte top yapılacak ve 20 dakika dinlendirilecek. Süre bitiminde köfteden parçalar koparılacak irice misket köfteler yapılacak. Yapılan misketcikler un yayılmış tepsi içerisine konulacak.

Maharetini Göster:
Tencere’ye 4 su bardağı su konulacak ve normal ısıda kaynatılacak. Kaynayan su içerisine köfteler ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna alınacak ve saat’a bakılacak not edilecek. Tenceredeki köfteler 30 dakika süre ile haşlanacak. Süre bitiminde tencereden bir miktar su alınacak, terbiye’ye ilave edilecek ve karıştırılacak. Terbiye tencereye ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere 5 dakika süre ile tekrar kaynatılacak. Süre bitiminde çorba’nın tuzu karar hale getirilecek. Tava içerisinde tereyağı eritilecek. Üzerine pul biber ilave edilecek ve hafif kavrulacak ve çorbanın üzerine gezdirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop