güveçte etli nohut


Malzemeler:
600 gr. Kemikli Dana Eti
2 Su Bardağı Nohut
1 Adet Soğan
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Uygun bir kap içerisine, 2 su bardağı nohut ve üzerine üç parmak geçesiye kadar soğuk su doldurulacak. Kabı içerisinde nohutlar bir gece boyunca bekletilecek. Sabah nohut’un suyu değiştirilecek. Tencere ocak üzerine alınacak. Yüksek ısıda tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek, 50 dakika süre ile nohutlar haşlanacak. Süre bitiminde nohutlar süzülecek. Soğan yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

Bilgi Notu:
Nohut’u ön haşlamasında nohut’un haşlanıp haşlanmadığını şöyle anlarız. Şekli bozuk olmayan bir kaç nohutu dişlerimiz arasında ezdiğimizde sertlik hissetmiyorsak, nohut tam haşlanmış demektir.

Güveçte Etli Nohut Malzemesi

Et Haşlanmış

Kemikli Dana Eti’nin Haşlanması:
Tencereye 6 su bardağı soğuk su ve kemikli et konulacak. Malzemeler yüksek ısıda kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı en düşük ısı1 konumuna getirilecek. Tencerenin kapağı kapat1lacak. Malzemeler 45 dakika haşlanacak. Haşlanmış et süzgeçten geçirilecek ve haşlama suyu bardakla ölçülecek. Nohut’a su verilirken bu su ile birlikte toplam 6 su bardağı su yemekte kullanılacak.

Malzemeler güvece ilave edilmiş

güveçte etli nohut pişmiş

Maharetini Göster :
Güveç içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, salça ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından nohut, haşlanmış kemikli et, etin suyu ilave edilecek ve yemek suyu 6 su bardağı ölçüsüne tamamlanacak. Peşinden karabiber, kimyon ilave edilecek ve malzemeler karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Güveçteki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, güveç kapağı kapatılacak. Isı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak bir yere not edilecek. 75 dakika bitiminde güveçte etli nohut yemeği hazır. Yemeğin tuz’unu şimdi karar hale getirebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop