taze fasulyeli tavuk güveci


Malzemeler:
600 gr. Taze Fasulye
5 Adet tavuk İncik (baget)
2 Adet Domates
2 Adet Soğan
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Salça
1.5 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Tavuk güveci’nin orijinal tarifinde et olarak bütün piliç ya da tavuk kullanılır. Hangisini kullanırsanız kullanın tavuk piliç fark etmez, her ikisi de güveç içerisine konmazdan önce yağ içerisinde kızartılır. Kızartma işleminin sonununda tavuğun saldığı su, kızartma yağı ve tavuk bütün olarak güveç içerisine alınır. Tarifim, az nüfuslu aileler göz önüne alınarak incikle hazırlanmıştır. Tavuk güveç yapmak için tavuk but, yarım tavuk, tavuk incik ve hatta kanat dahi kullanılabilir. Tercih size kalmış bir şey.

Ön Hazırlık:
Fasulyeler ayıklanacak, yıkanacak ve uygun uzunlukta bölünecek. Soğanlar soyulacak ve ikiye bölünecek. Domatesler soyulacak ve küp doğranacak. Tavuk incikleri temizlenecek, yıkanacak ve süzülecek. 1.5 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Maharetini göster:
Toprak güvece zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine fasulye ilave edilecek ve karıştırılacak. Güveç kapağı kapatılacak, fasulyeler düşük ısıda ara sıra karıştırılarak 15 dakika süre ile kavrulacak. Süre bitiminde, üzerine incikler ve aralarına soğanlar dizilecek. En üste domatesler yayılacak ve 1 tatlı kaşığı (tepeli) tuz serpilecek. Az su ile salça inceltilecek ve 1.5 su bardağı kaynar su ilave edilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Güveç kabı kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 90 dakika bitiminde taze fasulyeli tavuk güveciniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop