Kategoriler
Sütlü Tatlı Tarifleri

sütlü irmik helvası

sütlü irmik helvası 3
Sütlü İrmik Helvası Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
125 gr. İrmik
30 gr. Zeytinyağı (üç yemek kaşığı)
70 gr. Kahvaltılık Tereyağı
25 gr. Dolmalık Fıstık (çam fıstığı)
100 gr. Toz Şeker (süt ile karışacak)
100 gr. Toz Şeker (helva ile karışacak)
1.5 Su Bardağı Süt (300 ml.)

Ön Söz:
Sütlü irmik helvası tarifim, tartışmasız on mumara beş yıldız. Yapımı gayet kolay. Sütlü irmik helvasını yapmak isterseniz, helvayı 20 dakikada yaparsınız. Yaptığınız helvayı 20 dakika da dinlendirdikten sonra, ılık servisini yaparsınız. Tarifimle yaptığınız sütlü irmik helvası durdukça lezzetine lezzet katar, deneyin derim. Afiyet olsun.

Ön Hazırlık:
Tava içerisine 1.5 su bardağı  (300 ml.) süt, 1 çay bardağı toz şeker (100 gr.) konulacak, 2 dakika süre ile kaynatılacak ve ocaktan alınacak.

Bilgi Notu:
Üç yemek kaşığı dolusu zeytinyağı 30 gramdır. Bir standart çay bardağı dolusu toz şeker 100 gramdır. Bir standart çay bardağı dolusu irmik 75 gramdır. Bir standart Türk kahve fincanı dolusu irmik 50 gramdır.

Sütlü İrmik Helvası Malzemesiirmik helvası malzemesi

şeker sütle karıştırılmış ve bir taşım kaynatılmışirmik helvası süt

yağ içinde irmik, çam fıstığı kavruluyorirmik helvası tereyağı

irmik fıstık kavrulmuşirmik helvası kavurma

şekerli süt ilave edilmişsüt ilave

süt çektirilmişirmik süt çektirme

toz şeker ilave edilmişirmik helvası şeker

sütlü irmik helvası’na şeker karıştırılmış, dinlenmeye hazırirmik helvası dinlenme

sütlü irmik helvası 20 dakika dinlendi, servise hazırsütlü irmik helvası 1

Maharetini Göster:
Tencereye zeytinyağı ile birlikte tereyağı konulacak ve orta ısıda ısıtılacak. Üzerine dolmalık fıstık, irmik ilave edilecek ve karıştırılacak. Tereyağı köpürmeye başlayınca, ocak ısısı en düşük ayarın bir tık üzerine ayarlanacak. Helva yapımı son buluncaya kadar ocağın gaz ayarına dokunulmayacak. Tencere ara sıra karıştırılarak (yaklaşık 15 dakika) malzemeler kavrulacak. Fıstık renkleri resimde görünen renge döndüğünde, kavurma işlemi bitmiş olacak. Peşinden, tencereye kaynar süt dikkatlice ilave edilecek ve karıştırılacak. İrmik sütü çektikten sonra toz şeker ilave edilecek. Tencere bir güzel karıştırıldıktan sonra ocak söndürülecek. Tencere kapağı kapatılacak ve helva en az 20 dakika dinlendirilecek. Sonrası malum.

Not:
Helvanın servisi sırasında tercihinize göre, üzerine toz tarçın serpebilirsiniz. Malzemeleri 2 ile çarparak ihtiyacınız ölçüsünde helva yapabilirsiniz. Zeytinyağı yerine ayçiçeği yağı kullanabilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com