süt mısır nasıl haşlanır


Malzemeler:
1 Koçan Mısır (orta sert sütlü)
3 Litre Soğuk Su

Ön Söz:
Koçanından ayrılan taze süt mısır tencerede veya düdüklü tencerede haşlanır. Düdüklüde mısır haşlamak süre kullanımı bakımından oldukça avantajlı, tencerede mısır haşlamanın ise dezavantajlı olduğunu herkes bilir. Pekiyi, düdüklüde haşlanan mısır ile tencerede haşlanan mısır arasında fark var mı diye sorsanız, elbette lezzet farkı olduğunu göz kırpmadan söylerim. Tencerede haşlanan süt mısırın mis kokusu ve lezzeti bir başka, çünkü yüksek basınç altında pişmiyor. Kendi halinde, ağır ağır canı istediği şekilde pişiyor ve bu yüzden mısır haşlamak için tercihim hep tencereden yana olmuştur.

Ön Hazırlık:
Mısırın kabukları soyulacak ve mısır üzerinde yapışık kalmış püskülleri temizlenecek. Soyulmuş mısır kabukları yıkanacak. Mısırlar tencerenizin hacmine uygun olarak gerekiyorsa, bir kaç parçaya bölünecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 3 litre soğuk su, 1 adet mısır ve aroma versin diye kabuklar konulacak ve kaynatılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak ve not edilecek. Tam 4 saat süre ile mısır tencerede haşlanacak. Süre bitimi mısır servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Düdüklü tencerem aynı mısırın devamını 20 dakikada haşladı.  Bu mısırdan sonra, düdüklüde taze ama sert taneli bir kaç mısır haşladım. Sert olduğu için düdüklüde mısırları 30 dakika haşladım. Ardından düdüklüyü ocaktan aldım mısırlar hala sertti.  İlave olarak mısırları 5 dakika süre ile tekrar haşladıktan sonra mısırlar tam istediğim kıvama gelmişti. Toplam 35 dakika süre ile sert taneli mısırlar düdüklümde pişiyor.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop