susuz zeytinyağlı taze fasulye


Malzemeler:
1 Kg. Taze Fasulye (şeker ayşe)
1 Adet İri Soğan (150 gr.)
2 Adet Orta Boy Domates (250 gr.)
8 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Tepeli Toz Şeker
1.5 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Su kullanmadan, susuz zeytinyağlı taze fasulye yemeğimi; 1 kilo şeker ayşe fasulyesiyle yaptım. Tarifimde belirttiğim gibi, malzemeleri tamamen çiğden kullandım. Yani; yemekte kullandığım malzemeleri kavurmadım. Soğanı yemeklik doğradım, domatesi rendeledim ve doğradığım şeker ayşe, toz şeker ve tuz ile hepsini bir arada harmanladım. Ardından tencereye yaydım ve üzerine zeytinyağı gezdirdim. Tencereyi tam olarak ısıttıktan sonra, ocağı iyicene kıstım ve kısık ateşte yemeği bir saatte pişirdim. Yemeğin lezzeti konusunda methiyeler düzmeye gerek yok, tarifimi deneyin derim.

Ön Hazırlık:
Şeker ayşe fasulyesi ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek. Peşinden 3-4 cm. boyutunda, ya da istenilen boyutta düz veya verev kesilecek. Domatesler rendelenecek ve soğan yemeklik doğranacak.

malzemeler doğrandı

susuz zeytinyağlı taze fasulye hazırlandı

susuz zeytinyağlı taze fasulye pişti, servise hazır


Maharetini Göster:
Tencere içerisine doğranmış şeker ayşe fasulyesi, doğranmış soğan, rendelenmiş domates, bir çay kaşığı tepeli doldurulmuş toz şeker, bir buçuk tatlı kaşığı dolusu tuz konulacak, elle bir güzel karıştırılacak ve tencere tabanına yayılacak. Üzerine sekiz yemek kaşığı dolusu zeytinyağı gezdirilecek ve ocağın büyük gözü üzerine oturtulacak. Tencere, normal ısı ayarında bir defa tıkırdatılacak. Ardından kapağı kapatılacak ve ocak en düşük ısı konumuna ayarlanacak. Peşinden saat’a bakılacak, bir yere not edilecek. Tam, 60 dakika bitiminde susuz şeker ayşe fasulye yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop