somon balık çorbası


Malzemeler:
1 Kg. Kemikli Somon Balığı Parçaları
1 Adet Orta Boy Patates
1 Adet Orta Boy Havuç
1 Adet Kuru Soğan
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Limon
1 Adet Yumurta Sarısı
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Bir Tutam Maydanoz
7 Su Bardağı Soğuk Su

Ön Söz:
Somon balığı çorbası somon’un baş ve omurgasından veya doğrudan eti haşlanarak yapılabilir. Tarifimde marketten aldığım kemikli somon parçaları kullandım. Parçaları haşladım ve etini kemiklerinden ayıkladım. 1 kg. somon parçalarından 300 gr. üzerinde et elde ettim ve çorbanın yapımında kullandım.

Ön Hazırlık:
Balık başında bulunan pullar kazınacak ve balık başı ortadan ikiye bölünecek. Ardından yıkanacak ve süzülecek. Patates, havuç soyulacak ve rendelenecek. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Maydanoz kıyılacak ve limon sıkılacak.

Somon’un Haşlanması:
Tencere içerisine balık parçaları ve üzerine 7 su bardağı su konulacak. Tencere yüksek ısıda 1 dakika süre ile kaynatılacak. Ardından, üzerine biriken köpük alınacak ve atılacak. Ocak ısısı en düşük konuma getirilecek. Tencere kapağı kapatılacak ve 15 dakika süre ile somon parçaları haşlanacak. Süre bitiminde tencere ocaktan alınacak ve süzgeçten geçirilecek. Balık suyu ve eti ayrı kaplarda muhafaza edilecek. Balık eti parçaları soğuduktan sonra eti kemiklerinden ayıklanacak. Ardından uygun irilikte parçalara bölünecek.

Somon Balığı Çorbası’nın Terbiyesi:
Çorbanın pişmesine yakın bir sürede, 1 adet yumurta sarısı ile bir tane limon suyu çırpılacak.

Somon Kafası ve Kemik Parçaları

Somon Parçaları Haşlanmış

Haşlanmış Somon Eti

Terbiyeli Somon Balık Çorbası

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek düşük ısıda kavrulacak. Ardından sıra ile havuç, patates ilave edilecek ve kavrulacak. Üzerine balık suyu ilave edilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük konuma getirilecek ve saat’e bakılacak not edilecek. Tam 20 dakika süre ile tencere kaynatılacak. Süre bitiminde çorba blendırdan geçirilecek. Ardından bir kepçe su alınacak ve terbiye ile karıştırılacak. Terbiye ve balık eti tencereye ilave edilecek. Tencere 2 dakika süre ile kaynatılacak ve ocaktan alınacak. Şimdi çorba’ya karabiber, tuz ve maydanoz ilave edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop