soğan yahni


Malzemeler:
250 gr. Dana Kuşbaşı Et
400 gr. Orta Boy Soğan
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Domates
1 Tatlı Kaşığı Salça
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Pul Biber
2 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık :
Domates soyulacak ve küp doğranacak. Soğanlar uç kısımlarından kesilecek ve kabukları soyulacak. 2 su bardağı kaynar su, hazır edilecek.

Etin Hazırlanması:
Tencereye 2 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine etler ilave edilecek ve normal ısı ayarında kavrulacak. Ardından eti kapatacak miktarda kaynar su ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek ve tencerenin kapağı kapatılacak. Saat’a bakılacak not edilecek. Tenceredeki et, 60 dakika süre ile pişirilecek. Ara sıra tencere kontrol edilecek ve gerektiğinde kaynar su ilave edilecek. İlave edilen su miktarı et ile yüz yüze olacak.

Maharetini Göster :
Tencereye 2 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine  sıra ile salça ve domates ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Ardından soğanlar bütün olarak ilave edilecek ve karıştırılacak. Üzerine kuşbaşı et, 2 su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon, pul biber ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek, yemek kaynamaya başladıktan sonra tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 30 dakika süre sonunda yemeğiniz hazır. Yemeğin tuzunu şimdi ilave edebilirsiniz. Sonrası malum.

Not:
İstediğiniz boyda soğan kullanabilirsiniz. İri soğanlar üç veya dört eşit parçaya bölünerek kullanılabilir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop