Kategoriler
Etsiz Yemek Tarifleri Sebze Yemekleri Yöresel Yemekler

şevketi bostan yemeği


Etsiz Bulgurlu Şevketi Bostan Yemeği Tarifi, Nasıl Yapılır ve Malzemeleri:
500 gr. Şevketi Bostan Otu (temizlenmiş)
1 Adet Soğan
1 Adet Domates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1.5 Yemek Kaşığı Bulgur
2 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
4,5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Ege otlarından şevket-i bostan otu geç pişer. Şevketi bostan yemeği yaparken düdüklü tencere kullanmak, zaman ve yemeğin lezzeti açısından önemlidir. Şevketi bostan yemeği etli, zeytinyağlı ve bulgurlu yapılabilir. İstenirse bulgur yerine pirinçte konulabilir. Yemek piştikten sonra, 1 tatlı kaşığı kuru nane ilave edilirse, yemek lezzetini ikiye katlar.

*

Ön Hazırlık:
Şevketi bostan otu bol su ile yıkanacak, süzülecek ve kuşbaşı doğranacak. Soğan ve sarımsak yemeklik doğranacak. Domates rendelenecek. Bulgur yıkanacak ve süzülecek. Kaynar su hazır edilecek.

Şevket-i Bostan Otu

*

Bulgurlu Şevketi Bostan yemeği

Maharetini göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, sarımsak, salça ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından şevketi bostan otu ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere kapağı kapatılacak, en düşük ısı konumunda ara sıra tencere karıştırılacak ve 15 dakika süre ile şevketi bostan kendi suyu ile kavrulacak. Süre bitiminde tencereye 4,5 su bardağı kaynar su ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tencere 45 dakika boyunca kaynatılacak. Süre bitiminde tencere’ye bulgur, karabiber, kimyon ve tuz ilave edilecek. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek ve kapak kapatılacak. En düşük ısıda yemek, 30 dakika süre ile tekrar pişirilecek ve ocak söndürülecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com