Kategoriler
Bakliyat Yemekleri

sebzeli yeşil mercimek yemeği

sebzeli yeşil mercimek
Sebzeli Yeşil Mercimek Yemeği Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
2 Su Bardağı Yeşil Mercimek
7 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Kuru Soğan
1 Adet Orta Boy Domates
1 Adet Orta Boy Havuç
1 Adet Orta Boy Patates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tuz
4 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Sebzeli yeşil mercimek yemeği, sade pişirilen yeşil mercimek yemeğine göre fazlasıyle lezzetli. Bu yemeği yapmak için; yeşil mercimeği akşamdan ıslayabilirsiniz. Ya da, birden aklınıza sebzeli yeşil mercimek yemeği yapmak geldi; zaman dar ve bu yemeği yapmakta kararlısınız. İşte o zaman, tarifimde olduğu gibi; tencerede yeterli suyu kaynatır, içine mercimeği atar, bir defa karıştır, kapağını kapatır ve ocağı söndürürsünüz. Tam 30 dakika bitiminde yeşil mercimeğiniz yumuşar, süzdükten sonra, sebzeli yeşil mercimek yemeğinizi yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Ön Hazırlık:
Yeşil mercimek ayıklanacak, yıkanacak ve kaynar su içinde (yumuşaması için) 30 dakika bekletilecek. Ya da, bir gece boyu bol su içinde ıslatılacak. Soğan yemeklik doğranacak. Domates rendelenecek. Patates, havuç soyulacak ve küp şeklinde doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

sebzeli mercimek yemeği

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, havuç, salça, domates, patates ilave edilecek ve orta ısıda kavrulacak. Ardından mercimek, 4 su bardağı kaynar su ve tuz ilave edilecek, karıştırılacak. Peşinden ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 60 dakika bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com