püreli soğan yahnisi


Malzemeler :
1/2 Kg. Kuşbaşı Dana Eti
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
2 Adet Orta Boy Domates
6 Adet Orta Boy Soğan
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar Su

Patates Püresi Malzemesi:
4 Adet Orta Boy Patates
1 Su Bardağı Süt
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
Tuz

Ön Söz:
Soğan yahnisi yapmak için, her türlü et ve soğan kullanılabilir. Hatta, soğan yahnisi et kullanılmadan da yapılabilir. Elbette et ile yapılan soğan yahnisi daha lezzetli olur. Arpacık soğan, orta boy soğan veya iri soğan yahni yapmaya uygundur. İri soğan kullanılacaksa, soğanlar ortadan (istenilen) eşit parçalara bölünerek kullanılabilir, tercih sizin.

Ön Hazırlık:
Domatesler soyulacak ve iri olarak yemeklik doğranacak. Soğanlar soyulacak ve bütün bırakılacak. 2 su bardağı kaynar su hazır edilecek. Patates püresi buradan tarifine uygun olarak hazırlanacak.

Dana Etinin Hazırlanması:
Tencereye 2 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kuşbaşı dana eti ilave edilecek ve normal ısıda (suyunu çekinceye kadar) kavrulacak. Ardından et ile yüzyüze gelecek şekilde kaynar su ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Et 60 dakika süre ile pişirilecek. Süre içerisinde etin suyu kontrol edilecek, gerektiğinde kaynar su ilave edilecek. İlave edilen su miktarı et ile yüz yüze olacak.

Maharetini Göster :
Tencere içerisine 2 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine domates salçası ilave edilecek ve düşük ısıda kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine doğranmış domates ilave edilecek ve diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Ardından bütün olarak soğanlar ilave edilecek ve karıştırılacak. Üzerine yarı pişmiş kuşbaşı et, 2 su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon, pul biber ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek, yemek kaynamaya başladıktan sonra tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 30 dakika süre bitiminde yemeğiniz hazır. 1 tatlı kaşığı tuz yemeğe ilave edilecek ve tuz’u karar hale getirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop