Kategoriler
Hamur İşleri Tarifleri

pazılı börek

pazı böreği
El Açması Pazılı Börek Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
1 Bağ Pazı
2 Adet Kuru Soğan (200 gr.)
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı (iç harç için)
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay kaşığı Pulbiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Hamur Malzemesi:
5 Su Bardağı Böreklik Un (600 gr.)
2 Su Bardağı Soğuk Su (400 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Yumurta Sarısı
Çörek Otu
Fırın Tepsisi (çap: 35 cm.)

Ön Söz:
Pazı böreği veya pazılı börek tarifim; el açması pazılı çarşaf böreği’nin ta kendisidir. Bu tarifte kullanılan malzeme ölçüleri tam orantılıdır. Bir bağ pazı 600 gr. ağırlıkta, pazının 400 gramını kullandım. Su ve un miktarını 200 ml. su bardağı ile ölçtüm. Ardından (1 gr. hassasyeti olan) mutfak terazisi ile tekrar ölçtüm. Anlaşılacağı gibi, malzeme ölçülerimizde çek-balans sistemi uyguladık. Yani, pazılı böreğinizi gözünüz kapalı yapabilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Pazı yıkanacak, süzülecek ve saplarıyle birlikte ince doğranacak. Soğan soyulacak, yemeklik doğranacak.

Börek iç harcıpazılı börek içi

İç Harcın Hazırlanması:
Tencere içerisine 5 yemek kaşı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Peşinden doğranmış pazı, karabiber, pul biber, tuz ilave edilecek ve pazı sapları yumuşayıncaya kadar kavrulacak. Ardından iç harç (4 eşit parçaya bölünecek) soğumaya bırakılacak.

Hamur yoğurulmuşpazılı börek hamuru

Beze yapılmışpazılı börek bezesi

Hamurun Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine 5 su bardağı böreklik un, 2 su bardağı su, 1 tatlı kaşı tuz konulacak ve ele yapışmayacak kıvamda hamur yoğurulacak. Hamur tek beze yapılacak, üzeri örtülecek ve en az 30 dakika dinlendirilecek. Süre bitiminde hamur 4 eşit parçaya bölünecek ve 4 adet beze yapılacak.

Yufka açılmış ve iç harç serpiştirilmişpazılı börek yufkası

Yufka rulo yapılıyorpazılı börek rulosu

Yufkaların Açılması:
Bezeler tezgah üzerinde az un ile birlikte, oklava yardımıyle servis tabağı büyüklüğünde yufka açılacak ve üst yüzeyleri zeytinyağına batırılmış fırça ile yağlanacak. Açılmış ve yağlanmış yufkalar tabanı yağlanmış tepsi içine üst üste konulacak, 15 dakika dinlendirilecek.

Börek ruloları tepsiye spiral şeklinde konulmuşpazılı açma börek

Pazılı börek pişmiş ve servise hazırpazılı börek

Maharetini Göster:
En az, 1 metre çapında çalışma alanı bulunan masa veya mutfak tezgahı üzerine bir örtü yayılacak. Örtünün ortasına yağlanmış bir yufka konulacak. Ardından yufka, kenarlarından tutulacak ve dışa doğru çekiştirilerek kağıt inceliğinde (en az 90 cm. çapında) büyütülecek. Peşinden, açılmış yufkaya zeytinyağı ve iç harç serpiştirilecek. Ardından örtü iki el yardımıyle kaldırılacak ve yufka rulo yapılacak. Rulo tabanı yağlanmış fırın tepsisi içine, ortadan başlanarak spiral şeklinde sarılacak. Hazırlanan böreğin üzerine sulandırılmış yumurta sarısı sürülecek ve çörek otu serpiştirilecek. Tepsi önceden 180°C derece’ye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek. Tam 35 dakika bitiminde pazılı böreğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com