patatesli patlıcan yemeği


Malzemeler:
600 gr. Patlıcan
2 Adet Orta Boy Patates
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Baş Sarımsak
2 Adet Sivri Biber
2 Adet Orta Boy Domates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
3 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Mevsiminde patlıcanla yapılan bütün yemekler güzeldir ve iştah açıcıdır. Ekmek yemeyi seviyorsanız eğer, patatesli patlıcan yemeği dişinize göredir. Birde yemeğin baharatını bol tutar ve acılı yaparsanız, sofraya ekmek dilimlemkle baş edemezsiniz. Patatesli patlıcan yemeği ocak üzerinde ve kısık ateşte 25 ila 30 dakika arasında pişer. Patlıcanların diri kalmasını istiyorsanız, 25 dakika süre yeterlidir. Resimdeki patlıcan yemeği 30 dakikada pişti.

Ön Hazırlık:
Patlıcanlar alacalı soyulacak ve kuşbaşı doğranacak. Bir kap içerisine 1 yemek kaşığı tuz ve yeterli miktarda soğuk su konulacak, karıştırılacak. Doğranmış patlıcanlar tuzlu su içerisinde 30 dakika bekletilecek. Domates, patates, soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Sivri biber kuşbaşı doğranacak. 3 su bardağı kaynar su hazır edilecek. Sarımsak dişleri soyulacak ve yemekte bütün olarak kullanılacak.

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından sivri biber, sarımsak ilave edilecek, hafif kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak; sıra ile domates salçası, domates ilave edilecek ve kavrulacak. Üzerine patlıcan, patates, 3 su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon, tuz ilave edilecek, yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 30 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop