Kategoriler
Mutfak Bilgileri

patates nasıl doğranır


Patates doğrama şekilleri: Patates yemek yapımında veya garnitür olarak hazırlanırken, kullanılacağı yemeğin özelliğine göre doğranarak şekillendirilir. Bu doğrama biçimlerinin belli başlı olanları resimde görülmektedir. Resim numaralarına göre bu doğrama biçimleri şunlardır.

*

1. Lira veya Halka Doğrama:
Çeşitli patates yemeklerinin tencere ve fırın çeşitlerinde, güveçlerde veya ana yemek yanlarında kızartılarak garnitür olarak kullanılır.

2. Yarım Ay Doğrama:
Lira veya Halka doğramanın kullanıldığı yerlerde kullanılır.

3. Elma Dilimi Doğrama:
Bazı patates ve köfte yemeklerinin hazırlanmasında, ana yemeklerin yanında kızartılarak garnitür olarak kullanılmasında kullanılır.

4. İri Kibrit Dilimi Doğrama:
Ana yemeklerin yanında kızartılarak garnitür olarak kullanılır. Çoğu kahvaltılarda patates kızartılırken iri kibrit dilimi doğrama tercih edilir.

*

5. Kibrit Dilimi Doğrama:
Bazı yemeklerde garnitür olarak kızartılarak kullanılır. Gerçek kibrit dilimi doğramadır, boyutları kibrit ile hemen hemen aynıdır.

6. Küp Dilimi Doğrama:
Bu doğramanın diğer bir adı, tavla zarı biçiminde doğramadır. Bazı ana yemeklerin yanında kızartılarak garnitür olarak kullanılır. Tas Kebabı veya Arnavut Ciğeri kızartması yanında tercih edilir.

7. Cips Doğrama:
Patatesin cips biçimi doğranması özel aleti ile mümkündür. Aleti sayesinde patates tırtıllı, düz ve değişik biçimlerde doğranır. Cips patates, kızartılarak çerez olarak tüketilir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com