patatesli köfte


Malzemeler:
500 gr. Orta Yağlı Kıyma
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
3 Adet Domates
3 Adet Patates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
2 Dilim Bayat Ekmek
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
3 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Soğan soyulacak, çok ince yemeklik doğranacak. Domates rendelenecek. Patates soyulacak, halka doğranacak. 1 cm. Kalınlıkta 2 dilim bayat ekmek, bir kap içerisinde ıslatılacak, sıkılacak ve bir kap içerisine alınacak. Kaynar su hazır edilecek.

Köftenin Hazırlanması:
Köfte yoğurma kabı içerisine kıyma, suyu sıklımış bayat ekmek, soğan, karabiber, kimyon ve tuz katılacak, karıştırılacak. Karışım bir güzel yoğurulacak ve tuz’u karar hale getirilecek. Yoğurulan köfte kap içerisinde top halinde bir araya getirilecek. Köfte harcından ceviz büyüklüğünde parçalar kopartılacak ve beze yapılacak. Bezeler avuç içerisinde yassıltılacak ve yuvarlak köfteler yapılacak.

Patates ve Köftelerin Kızartılması:
Tava içerisine 4 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Önce patatesler, yağ içerisinde hafif pembemsi renk alıncaya kadar önlü arkalı kızartılacak. Ardından köfteler, yağ içerisinde yakılmadan hafif kızartılacak.

Maharetini Göster:
Hazırlanmış köfte ve patatesler tencere içerisine dizilecek. Üzerine rendelenmiş domates, az su ile ezilmiş domates salçası, tuz, 3 su bardağı kaynar su, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edilecek. Yemeğin tuz’u karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 30 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop