Kategoriler
Deniz Ürünleri Tarifleri

palamut tava

palamut tava fileto
Palamut Tava Fileto Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
1 Çift Taze Palamut
1 Su Bardağı Ayçiçeği Yağı
1 Su Bardağı un
Tuz

Ön Söz:
Palamut balığı ile yapılan (çok bilinen) yemekler; palamut tava veya palamut kızartma, palamut ızgara, palamut yahni, palamut buğulama ve fırında palamuttur. Palamut ile hangi yemekler yapılacaksa, yemeğin çeşitine göre balık temizlendikten sonra bütün, parça, fileto veya dilim olarak kullanılır. Palamut tava veya palamut kızartması, palamutun yağ içerisinde pişirilmesidir.

Balık kızartılırken tava yüzeyine yapışmaması için balık una bulanır. Bu işlem için un, mısır unu veya mısır unu ile un karıştırılarak birlikte kullanılır.

Palamutpalamut fileto tava

Palamut Fileto Kesilmişpalamut tava fileto 1

Ön hazırlık:
Balıklar temizlenecek, yıkanacak ve süzülecek. Ardından bıçakla kuyruk kısmından başlayıp, kılçık paralelinde uzunlamasına başa doğru fileto olarak ikiye ayrılacak.

Palamut nasıl temizlenir ve nasıl fileto çıkarılır:
Tava yapacağımız için, balığın baş kısmını çıkarmamız gerekir. Bıçakla solungaçların altından ve enseden başlamak üzere gövdeye doğru ‘V’ şeklinde başı kesilir ve çıkartılır. Karın bölgesi iç organlarını çıkarmak için yarılır, iç organları alınır ve kuyruk yüzgeci kesilir ve atılır. Balık baş kısmı sola ve sırt kısmı bize bakacak şekilde (kesme tahtası üzerine) yatay olarak yatırılır. Bıçakla balığın kuyruk kısmından başlayıp, kılçık üzerinden ve kılçık paralelinde başa doğru kesilerek fileto çıkarılır.

Maharetini Göster:
Tava içerisine ayçiçeği yağı konulacak ve ısıtılacak. Ocak ısısı normal olacak. Kızartma yağı kızgın duruma geldiğinde, tuzlanmış ve una bulanmış palamut fileto parçaları tava içerisine dizilecek. Ardından alt üst edilerek, her iki yüzeyi yakılmadan kızartılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com