mısır unlu patlıcan kızartması


Malzemeler:
3 Adet Patlıcan
2 Adet Domates
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Kase Yoğurt
2 Diş Sarımsak
5 Su Bardağı Su
1 Çay Bardağı Sıvı Yağ
1 Çay Bardağı Mısır Unu
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Patlıcanla yapılan yemekler arasında (mısır unu kullanılarak yapılan) patlıcan kızartmasının ayrı bir yeri var. Patlıcanlar haşlandığı için kızartılırken fazlaca yağ çekmediğinden, gayet hafif oluyor. Ayrıca sarımsaklı yoğurt ve üzerine dökülen domates sosunun vermiş olduğu tat ve lezzet sayesinde yemesine doyum olmuyor. Aileniz kalabalıksa, 3 patlıcanla yapılan mısır unlu patlıcan kızartması ihtiyacınıza cevap vermeyecektir. Bu nedenle malzemelerinizi artırmanız gerekir.

Ön Hazırlık:
Patlıcanlar soyulacak, verev veya düz kesim olarak en az 5 mm. kalınlıkta doğranacak. Domates rendelenecek, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve az tuz ile domates sosu yapılacak. Sarımsaklı yoğurt hazır edilecek.

Patlıcanların Haşlanması:
Tencere içerisine 5 su bardağı su, 1 tatlı kaşığı tuz konulacak ve kaynatılacak. Üzerine soyulmuş patlıcan dilimleri ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Patlıcan dilimleri 5 dakika süre ile haşlanacak. Ardından kevgire alınacak ve süzülecek.

Maharetini Göster:
Kızartma tavasına sıvı yağ konulacak ve ısıtılacak. Üzerine mısır ununa bulanmış patlıcan dilimleri konulacak ve önlü arkalı kızartılacak. Kızartılmış patlıcanlar sarımsaklı yoğurt ve domates sosu ile birlikte servis edilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop