Kategoriler
Kızartma Tarifleri Meze Tarifleri Patlıcanlı Yemek Tarifleri

mısır unlu patlıcan kızartması

mısır unlu patlıcan kızartması
Soslu Mısır Unlu Patlıcan Kızartması Tarifi, Nasıl Yapılır ve Malzemeleri:
3 Adet Patlıcan
2 Adet Domates
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Kase Yoğurt
2 Diş Sarımsak
5 Su Bardağı Su
1 Çay Bardağı Sıvı Yağ
1 Çay Bardağı Mısır Unu
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Patlıcanla yapılan yemekler arasında (mısır unu kullanılarak yapılan) patlıcan kızartmasının ayrı bir yeri var. Patlıcanlar haşlandığı için kızartılırken fazlaca yağ çekmediğinden, gayet hafif olur. Ayrıca sarımsaklı yoğurt ve üzerine dökülen domates sosunun vermiş olduğu tat ve lezzet sayesinde yemesine doyum olmaz. Aileniz kalabalıksa, 3 patlıcanla yapılan mısır unlu patlıcan kızartması ihtiyacınıza cevap vermeyecektir. Bu nedenle malzemelerinizi artırmanız gerekir.

Ön Hazırlık:
Patlıcan soyulacak, verev veya düz kesim olarak en az 5 mm. kalınlıkta doğranacak. Domates rendelenecek, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve az tuz ile domates sosu yapılacak. Sarımsaklı yoğurt hazır edilecek.

Patlıcanların Haşlanması:
Tencereye 5 su bardağı su, 1 tatlı kaşığı tuz konulacak ve kaynatılacak. Üzerine soyulmuş patlıcan dilimleri ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Patlıcan dilimleri 5 dakika haşlanacak. Ardından kevgire alınacak ve süzülecek.

Maharetini Göster:
Kızartma tavasına sıvı yağ konulacak ve ısıtılacak. Üzerine mısır ununa bulanmış patlıcan dilimleri konulacak ve önlü arkalı kızartılacak. Kızartılmış patlıcanlar sarımsaklı yoğurt ve domates sosu ile birlikte servis edilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com