mantarlı et yemeği


Malzemeler:
200 gr. Dana Eti (kuşbaşı)
1 Paket Mantar (400 gr.)
2 Adet Domates
2 Adet Sivri Biber
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1.5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Mantarın kök kısmı kesilmemişse kesilecek ve iki su yıkanacak. Uygun bir kap içerisine soğuk su konulacak ve içerisine 1/2 limon suyu ilave edilecek. Mantarlar uygun irilikte kuşbaşı doğranacak ve limonlu su içerisinde bekletilecek. Soğan yemeklik doğranacak. Sarımsak ve sivri biber kuşbaşı doğranacak. Domates soyulacak ve küp doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

Etin Hazırlanması:
Tencere içerisine 1 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Etler ilave edilecek ve kavrulacak. Et’in bıraktığı su buhar olup uçtuktan sonra, üzerini kapatacak miktarda kaynar su ilave edilecek. Su kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konuma getirilecek. Ara sıra tencere kontrol edilerek 1 saat süre ile et pişirilecek. Etin suyu yemekte kullanılacak.

Maharetini Göster:
Tencereye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, sarımsak, sivri biber, salça, domates ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından, mantar ve pişirilmiş kuşbaşı et ilave edilecek, karıştırılacak. Etin suyu ile birlikte tencereye toplam 1.5 su bardağı su, karabiber, kimyon ve tuz ilave edilecek. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. 35 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop