mantarlı bulgur pilavı


Malzemeler:
150 gr. Kayın Mantarı
1 Su Bardağı Pilavlık Bulgur
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Adet Domates
1 Adet Küçük Soğan
1 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı karabiber
1 Çay kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Su

Ön Söz:
Kayın mantarı önceleri büyük marketlerde paketlenmiş olarak satılırdı. Şimdilerde ise, semt pazarlarında dökme olarak kilo ile satılıyor. Üzerinde bulunan etiketlerde kayın mantarı, kavak mantarı, ağaç mantarı, yaprak mantarı ve istiridye mantarı diye yazıyor. İsimleri değişik yazılmış olsada sonuçta aynı mantar, kayın mantarı. Diğer kültür mantarları arasında en lezzetli olanlardan biri, bulgur pilavı yapımında kullanırsanız farkı anlarsınız.

Ön Hazırlık:
Domates rendelenecek, soğan ve sarımsak soyulacak, yemeklik doğranacak. Mantarın kök kısmı 1 veya 2 cm. boyutunda kesilecek ve atılacak. Ardından orta irilikte kuşbaşı doğranacak. Bulgur yıkanacak ve süzülecek. 2 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

kayın mantarı

mantarlı bulgur pilavı servise hazır

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı, tereyağı konulacak ve düşük ısıda eritilecek. Üzerine mantar, 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilecek, karıştırılacak ve tencere kapağı kapatılacak. Mantar kendi suyunu salmaya başladığında, ocak ısısı en düşük konuma getirilecek. Mantar suyunu çektiğinde soğan, sarımsak ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından tencerenin ortasından yer açılacak, sıra ile domates salçası, domates ilave edilecek ve kavrulacak. Üzerine bulgur ilave edilecek kavrulacak. Ardından 2 su bardağı kaynar su, karabiber, pul biber ilave edilecek. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. 20 dakika  bitiminde pilavınız hazır. 20 dakika dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop