Kategoriler
Mutfak Bilgileri Nasıl Yapılır

mantar nasıl haşlanır


Mantar Kararmadan Nasıl Haşlanır Saklanır Tarifi, Nasıl Yapılır ve Malzemeleri:
1 Paket Kültür Mantarı (400 gr.)
Yarım Limon Suyu
1 Çay Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Su

Ön Söz:
Taze mantar uzun süre tazeliğini koruyamaz, zaman içerisinde sulanarak çürürler. Bu nedenle; mantarı uzun süre saklamanın yolu ise, haşlayarak kendi suyu içinde kavanozlarda saklamaktır. Bu sayede mantar tat ve lezzetinden bir şey kaybetmez. Tarifim taze mantarı buzdolabında, kapaklı cam kavanoz içinde uzun bir süre koruyacaktır.

*

Ön Hazırlık:
Mantarın kök kısmı kesilmemişse kesilecek, iki su yıkanacak ve süzülecek.

kültür mantarı tencerede haşlanmış

mantar kendi haşlama suyu ile bir kaba konmuş

*

kullanıma hazır haşlanmış mantar

Maharetini Göster:
Tencereye 1 su bardağı su, yarım limon suyu, 1 çay kaşığı tuz konulacak, karıştırılacak ve normal ısıda kaynatılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra mantar ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere kapağı kapatılacak ve saat’e bakılacak not edilecek. 5 dakika bitiminde ocak söndürülecek. Mantar kendi suyu içinde soğutulacak. Soğumuş mantar cam kavanoza  konulacak ve kapağı kapatılacak. Kavanoz buzdolabında muhafaza edilecek. Sonrası malum.

Not:
Bu tarif kültür mantarını haşlama ve kısa süreli saklama yöntemi içindir. Amaç, mantar konservesi yapmak değildir. Bu yöntemle mantarlarlar dolap içerisinde 1.5 ay süre ile korunabiliyor, denedim. En güzeli, mantarınızı 1 ay içerisinde tüketmenizdir. Kavanozdan mantarlarınızı çok temiz kaşıkla alın, derim.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com