mantar nasıl haşlanır


Malzemeler:
400 gr. Kültür Mantarı
1/2 Limon Suyu
1 Çay Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Su

Ön Söz:
Taze mantarlar uzun süre tazeliğini koruyamazlar. Zaman içerisinde sulanarak çürürler. O nedenle, mantarları uzun süre saklamanın yolu ise, haşlayarak kendi suyu içerisinde kavanozlarda saklamaktır. Bu sayede mantarlar tat ve lezzetinden bir şey kaybetmezler. Tarifim mantarlarınızı buzdolabında, kapaklı cam kavanoz içerisinde uzun bir süre koruyacaktır.

Ön Hazırlık:
Mantarların kök kısmı kesilmemişse kesilecek ve iki su yıkanacak, süzülecek.

kültür mantarı tencerede haşlanmış

mantar kendi haşlama suyu ile bir kaba konmuş

kullanıma hazır haşlanmış mantar

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 1 su bardağı su, 1/2 limon suyu, 1 çay kaşığı tuz katılacak, karıştırılacak. Tenceredeki su kaynadıktan sonra mantarlar tencereye ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra kapağı kapatılacak. Saat’a bakılacak bir yere not edilecek. Ara sıra tencere karıştırılacak. 5 dakika süre bitiminde mantarlarınız hazır. Mantarlar tencere içerisinde suyu ile beraber soğutulacak. Soğumuş mantarlar cam kavanoz içerisinde konulacak ve kapağı kapatılacak. Kavanoz buzdolabında muhafaza edilecek. Sonrası malum.

Not:
Bu tarif kültür mantarını haşlama ve kısa süreli saklama yöntemi içindir. Amaç, mantar konservesi yapmak değildir. Bu yöntemle mantarlarlar dolap içerisinde 1.5 ay süre ile korunabiliyor, denedim. En güzeli, mantarlarınızı 1 ay içerisinde tüketmenizdir. Kavanozdan mantarlarınızı çok temiz kaşıkla alın, derim.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop