çıtır patates topları tarifi


Çıtır Patates Topları Tarifi, Nasıl Yapılır ve Malzemeleri:
2 Adet Kışlık Patates (400 gr.)
1 Adet Küçük Soğan
1 Diş Sarımsak
1 Adet Yumurta
2 Yemek Kaşığı Ekmek Kırıntısı
2 Yemek Kaşığı Un
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kırmızı Toz Biber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Tatlı Kaşığı Limon Suyu
Bir Tutam Maydanoz
Kızartma Yağı

Ön Söz:
Derin yağ içinde kızartılmış patates toplarını yapıp tattığınızda, emeğinizin boşa gitmediğini anlarsınız. Kendi damak tadıma göre hazırladığım bu tarifim, site ziyaretçilerime yeni yıl hediyem olsun. Yapmanız gereken tarifime uymanız, yumurta ve ekmek kırıntısını orta boy şefin kasesine koymanızdır. Patates köftelerini beze yapıp yumurtaya buladıktan sonra, ekmek kırıntısına bularken bezeleri elinizle değil kaseyi sallayarak yaparsanız doğru bir işlem yapmış olursunuz.

Hazırladığınız patates köftesinin bezelerini en fazla 25 gr. ölçüsünde yaparsanız, patates topları ağızınızın içinde lezzet patlaması yapar. Afiyet olsun, mutlu yıllar.

Ön Hazırlık:
Patates haşlanacak, soğan ve sarımsak rendelenecek. Yumurta bir kasede çırpılacak. Maydanoz ince olarak kıyılacak. Un, bir tepsi içerisine yayılacak. Ekmek kırıntısı, orta boy bir kasenin içine konulacak.

patates harcı hazırlanmış

beze yapılmış

kızarmış patates topları servise hazır

Maharetini Göster:
Haşlanmış patates bir kap içine alınacak ve ezilecek. Üzerine rendelenmiş soğan, sarımsak, maydanoz, karabiber, kırmızı toz biber, kimyon, limon suyu, tuz ilave edilecek ve kaşığın tabanı ile güzelce karıştırılacak. Ardından karışımdan küçük boy ceviz iriliğinde parçalar koparılacak ve beze yapılacak. Yapılan bezeler un yayılmış tepsi içine konulacak. Peşinden fazla kızgın olmayan (orta ateşte) yağ içinde; önce yumurtaya, ardından ekmek kırıntısına bulanacak ve pembe renk alıncaya kadar kızartılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop