kıymalı kapuska


Malzemeler:
800 gr. Beyaz Lahana
150 gr. Kıyma
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
2 Adet Domates
1 Adet İri Soğan
1 Tatlı Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
4 Su Bardağı kaynar Su

Ön Söz:
Kapuska yapımında doğrudan domates salçası veya domatesle biber salçası ortak kullanılabilir. Tarifimde olduğu gibi, domates salçasıyla birlikte domates kullanılabilir. Ya da domates, biber salçası ve domates salçası birlikte kullanılabilir. Tek başına salça kullanmak isterseniz, 1 yemek kaşığı domates salçası kapuska yemeği için yeterlidir. Yemeğin servisi sırasında sumak kullanmak, yemeğin lezzetini artırır.

Ön Hazırlık:
Lahananın sararmış ve buruşuk üst yaparakları ayrılacak. Yaprakların kalın damarları ince, diğer bölümleri kuşbaşı doğranacak. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Domatesler rendelenecek. Kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster :
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kıyma ilave edilecek ve taneleşinceye kadar düşük ısıda kavrulacak. Ardından tencerenin orta yerinden yer açılacak; sıra ile soğan, salça ve domates ilave edilecek, kavrulacak. Üzerine lahana ilave edilecek, karıştırılacak. Tencerenin kapağı kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konumuna alınacak. Malzemeler ara sıra karıştırılarak 10 dakika süre ile kendi suyu ile kavrulacak. Süre bitiminde 4 su bardağı kaynar su, tuz, pul biber katılacak, karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 60 dakika süre bitiminde kıymalı kapuska yemeği servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop