kireçte kabak tatlısı


Malzemeler:
1 Kg. Soyulmuş Kabak
6 Su Bardağı Toz Şeker
6 Su Bardağı Soğuk Su
1 Çay Bardağı Toz Kireç
8 Su Bardağı Soğuk Su
2 Su Bardağı Kaynar Su
1/2 Limon Suyu

Ön Söz:
Kireçte çıtır çıtır kabak tatlısı yapmak, internet tariflerinde olduğu gibi hiçte kolay değildir. Bu tatlıyı yapmak bilgi, beceri ve ustalık gerektirir. Sizleri tatlının yapılışındaki ayrıntıya boğmadan, basit tarifimle (yaptım da güzel olmadı) diyemiyeceğiniz işte kireçte kabak tatlısı tarifi. Meraklıysanız çıtır kabak tatlısının lezzetini tatmaya; yapıpta memnun kalacağınızın garantisini veriyorum, tarifimi deneyin.

Ön Hazırlık:
Kabak 1 ila 1.5 cm. kalınlıkta dilimlenecek. Ardından dilimler bir kap içerisine alınacak ve üzerine (ağırlık yapması için) bir tabak kapatılacak. Hazırlanan kireç kaymağı dilimlerin üzerine dökülecek. Kabak dilimleri (bir gece boyu) tam 12 saat süre ile kireç kaymağı içerisinde dinlendirilecek. Süre bitiminde kabak dilimleri süzülecek ve tek tek bol su içerisinde ovalanarak yıkanacak. Ardından bol su içerisinde (kireç acısı çıkması için) 2 saat süre ile dinlendirilecek. Süre bitiminde dilimler son bir kez ılık su ile yıkanacak ve süzülecek.

Kireç Kaymağının Hazırlanması:
Bir kap içerisine 8 su bardağı soğuk su, üzerine 1 çay bardağı dolusu toz kireç konulacak ve karıştırılacak. Kireç tamamen tabana çöktükten sonra üstte kalan berrak su kireç kaymağıdır. Kabak dilimleri bu berrak su içerisinde bekletilecek.

Kabak

Kireç Kaymağı

Kireçte Kabak Tatlısı

kireçte kabak tatlısı servise hazır

Maharetini Göster:
Tencere içerisine kabak dilimleri konulacak. Üzerine 6 su bardağı toz şeker, 6 su bardağı soğuk su konulacak ve normal ısıda kaynatılacak. Tencere kaynamaya başldıktan sonra ocak ısısı düşük konuma alınacak. Tencere açık olarak 1.5 saat süre ile kabak dilimleri pişirilecek. Süre bitiminde ocak ısısı en düşük konuma alınacak ve 30 dakika süre ile dilimlerin pişirilmesine devam edilecek. Süre bitiminde tencereye yarım limon suyu, 2 su bardağı kaynar su ilave edilecek ve tencere bir kez fokur fokur kaynatılacak ve ocak söndürülecek. Kabak dilimleri maşa ile tek tek silkelenerek bir kap içerisine alınacak ve soğumaya bırakılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop