kaldirik yemeği


Malzemeler:
500 gr. Kaldirik Bitkisi
1 Adet Soğan
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1.5 Yemek Kaşığı Bulgur
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tuz
3 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Kaldirik, yöreden yöreye göre ismi değişen ve en fazla kaldirik adı ile bilinen bir bitkidir. Pirinçli, bulgurlu yemeği, yumurtalı kavurması ve dolması yapılır. Bilinen isimleri ise; kaldirik, zılbıt, hodan, ıspıt, zılbırık, zembil çiçeğidir. Kaldirik yemeği normal tencerede her ne kadar pişirilsede, en güzel şekilde düdüklü tencerede pişiriliyor.

Ön Hazırlık:
Kaldirik bir güzel ayıklanacak. Ardından bol su ile yıkanacak ve kuşbaşı doğranacak. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Bulgur yıkanacak ve süzülecek. Kaynar su hazır edilecek.

Kaldirik Otu

kaldirik yemeği servise hazır

Maharetini Göster:
Düdüklü tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, domates salçası katılacak ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine doğranmış kaldirek, 3 su bardağı kaynar su, tuz ilave edilecek tencere karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Düdüklü tencerenizin kullanım özelliklerine uygun olarak, kendi kurallarınızla yemek pişirilecek. Kullandığım düdüklü tencere bu yemeği normal ısıda 15 dakika’da pişiriyor. Yemek piştikten sonra, kuru nane ilave edilecek ve karıştırılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop