ıspanaklı yeşil mercimek yemeği


Malzemeler:
1 Su Bardağı Yeşil Mercimek
150 gr. Ispanak
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Orta Boy Kuru Soğan
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tuz
3 Su Bardağı kaynar Su (600 ml.)

Ön Söz:
Ispanaklı yeşil mercimek yemeği tarifim üç kişiliktir. Yeşil mercimeği akşamdan 15 saat süre ile ısladım. Yemek yaparken süzdüm ve doğrudan yemek yapımında kullandım. Ispanaklı yeşil mercimek yemeğini iki aşamalı yaptım. Önce, normal mercimek yemeği yapar gibi; mercimeğin bütün işlemleri uyguladım ve tencerede 30 dakika pişirdim. 30 dakikanın bitiminde tencereye doğradığım ıspanağı ilave ettim ve 15 dakikada ıspanağın pişmesini sağladım. Ispanaklı yeşil mercimek yemeğimi toplam 45 dakikada pişirmiş oldum. Tarifimi denerseniz memnun kalacağınızı düşünüyorum. Afiyet olsun.

Ön Hazırlık:
Yeşil mercimek akşamdan bol su içerisine konulacak ve en az 12 saat ıslanacak. Soğan yemeklik, ıspanak kuşbaşı doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve düşük ısıda ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, domates salçası ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından ıslatılmış yeşil mercimek, 3 su bardağı kaynar su, 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Peşinden ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek ve tencere 30 dakika süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde tencereye kuşbaşı doğranmış ıspanak ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra 15 dakika süre ile tencere en düşük ısıda kaynatılacak ve ocaktan alınacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop