iskorpit balık çorbası


Malzemeler:
6 Adet Orta Boy İskorpit Balığı
1 Adet Patates
1 Adet Havuç
1 Adet Soğan
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Limon
1 Adet Yumurta Sarısı
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
8 Su Bardağı Soğuk Su

Ön Söz:
İskorpit balığı ile yapılan çorbanın diğer balık çorbalarından farkı yoktur. Maydanoz başta olmak üzere, istenilen baharat çeşitiyle çorba tatlandırılabilir. Ayrıca sarımsağı sevenler için dövülmüş sarımsak ve sirke çorbaya ilave edilebilir.

Ön Hazırlık:
Patates, havuç soyulacak ve rendelenecek. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak.

iskorpit balığı

iskorpit balığı temizlenmiş

İskorpit Balığı Nasıl Temizlenir:
İskorpit balığının sırt ve kuyruk altı dikenleri ele batırılmadan “zehirli olduğundan” dikkatlice çıkarılması gerekir. Öncelikle balığın pulları bıçak yardımıyle sıyrılır. Ardından balığın baş kısmını kendimize, karnı sol tarafa bakacak şekilde kesme tahtasına yatırır ve sırt dikeni çevresini bıçakla çizeriz. Aynı işlemi kuyruk altı dikenine uyguladıktan sonra, pense yardımyle dikenleri çıkarırız. Yan yüzgeçleri ile birlikte başını keser, karnını yarar ve içini temizleriz. Ardından balığı bütün bırakır veya fileto çıkarırız. Balığın derisini çıkarmak isterseniz, pense ile derinin bir ucundan tutup sıyırabilirsiniz.

iskorpit balığı didilmiş eti

iskorpit haşlama suyu

İskorpit Balığının Haşlanması:
Tencere içerisine balık parçaları ve üzerine 8 su bardağı su konulacak. Tencere yüksek ısıda 1 dakika süre ile fokur fokur kaynatılacak. Ardından üzerine biriken köpük alınacak ve atılacak. Ocak ısısı en düşük konuma getirilecek. Tencere kapağı kapatılacak ve saat’e bakılacak not edilecek. 15 dakika süre ile iskorpit balığı haşlanacak. Süre bitiminde tencere ocaktan alınacak ve süzgeçten geçirilecek. Balık suyu ve eti ayrı kaplarda muhafaza edilecek. Balık eti parçaları soğuduktan sonra kılçıklarından ayıklanacak. Ardından uygun büyüklükte parçalara bölünecek.

İskorpit Çorbasının Terbiyesi:
Balık çorbasının pişmesine yakın bir sürede 1 adet yumurta sarısı ile 1 adet limonun suyu çırpılacak.

İskorpit çorbası servise hazır

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek düşük ısıda kavrulacak. Ardından sıra ile havuç, patates ilave edilecek ve kavrulacak. Üzerine balık suyu ilave edilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük konuma getirilecek ve saat’e bakılacak not edilecek. Tam 20 dakika süre ile tencere kaynatılacak. Süre bitiminde çorba blendırdan geçirilecek. Ardından bir kepçe su alınacak ve terbiye ile karıştırılacak. Terbiye ve balık eti tencereye ilave edilecek. Tencere 2 dakika süre ile kaynatılacak ve ocaktan alınacak. Şimdi çorbanızın karabiber ve tuzunu ilave edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop