gulik yemeği


Malzemeler:
1/2 Kg. Gulik Otu
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
2 Yemek Kaşığı Pilavlık Bulgur
1 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön söz:
Gulik otu (çiriş otu) en sevdiğim yemeklerden biridir. Mevsiminde pazarlarda rastlarsam kesinlikle alır ve yemeğini yaparım. Gulik yemeği pirinçli veya bulgurlu yapılır. Bulgurla yapılan gulik otu yemeği daha da lezzetli olur. Gulik otu yemeği tencerede veya düdüklü tencerede yapılır. Tencerede en düşük ısıda 20 dakikada pişer. Düdüklü tencerede ise, yine en düşük ısıda 10 dakikada pişer.

Ön Hazırlık:
Gulik otu ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek. Peşinden uygun irilikte doğranacak. Soğan yemeklik doğranacak. Bulgur yıkanacak ve süzülecek. Kaynar su hazır edilecek.

Gulik Otu

Gulik Yemeği

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, domates salçası, gulik ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından bulgur, kaynar su, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısıs yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak. Ocak, en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 20 dakika bitiminde gulik yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop