Kategoriler
Şerbetli Tatlı Tarifleri

baklava yufkasından fındıklı sarma


Hazır Baklava Yufkasından Fındıklı Sarma Tatlısı Tarifi, Nasıl Yapılır ve Malzemeleri:
12 Adet Hazır Baklava Yufkası
250 gr. Tereyağı
2 Adet Yumurta Akı
150 gr. Fındık İçi
1.5 Çay Bardağı Toz Şeker
2.5 Su Bardağı Toz Şeker
2.5 Su Bardağı Su
1/2 Orta Boy Limon
Fırın Tepsisi (40×27)

Ön Hazırlık:
Tereyağı eritilecek. Fındık içi, mutfak robotunda ince çekilecek. Yumurtaların akı sarılarından ayrılacak. Fırın tepsisi iç yüzeyi yağlanacak.

fındıklı sarma iç malzemesi

fındıklı sarma iç malzeme hazırlanmış

Sarma iç’inin Hazırlanması:
Karıştırma kabı içerisine çekilmiş fındık, toz şeker ve yumurta akları konulacak. Bir spatula veya kaşık yardımı ile karışım bir güzel karıştırılacak.

Şerbetin Hazırlanması:
Tencere içerisine 2.5 su bardağı su konulacak, kaynatılacak. Kaynamakta olan su içerisine 2.5 su bardağı toz şeker ilave edilecek, karıştırılacak. Şerbet kaynamaya başladıktan sonra 1/2 limon suyu ilave edilecek. Şerbet düşük ısı da 5 dakika süre ile kaynatılacak ve ocak söndürülecek.

yufka yağlanmış iç yayılmış

yufka rulo yapılmış

rulo kesilmiş tepsiye dizilmiş

fındıklı sarma pişmiş ve şerbeti verilmiş

Maharetini Göster:
Hazır baklava yufkası tek yaprak tezgah üzerine yayılacak, bir fırça ile yüzeyi tereyağı ile yağlanacak. Üzerine ikinci yufka yayılacak ve yağlanacak. Yufkanın uç kısmında 1-1.5 cm. Boşluk bırakılarak yeterli oranda fındıklı iç konulacak ve rulo halinde sarılacak. Rulolar 5 – 5.5 cm. boyutunda parçalar halinde kesilecek ve yağlanmış fırın tepsisine dizilecek. Üzerlerine eritilmiş tereyağı gezdirilecek ve önceden 180°C ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek. 40 dakika süre bitiminde tepsi fırından alınacak ve üzerine sıcak şerbet dökülecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com