fajita baharatı yapımı


Evde Fajita Baharat Karışımı Yapımı Tarifi, Nasıl Yapılır ve Malzemeleri:
1 Yemek Kaşığı Tatlı Toz Biber (12 gr.)
1 Tatlı Kaşağı Toz Acı Biber (6 gr.)
1 Yemek Kaşığ Kurutulmuş Granül Soğan (8 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Toz Sarımsak (2 gr.)
1 Çay Kaşığı Öğütülmüş Kimyon (1 gr.)
1 Çay Kaşığı Silme Öğütülmüş Karabiber (0.5 gr.)
1 Çay Kaşığı Silme Tuz (1 gr.)

Ön Söz:
Fajita baharat karışımı’nın dünya mutfaklarına çıkış yeri, Güney Amerika mutfağıdır. Fajita baharat karışımı kurutulmuş soğan, toz halinde sarımsak, acı ve tatlı toz biber, kimyon, karabiber, tuz ağırlıklı baharat karışımıdır. Fajita baharatı verilen bu karışım her çeşit yemeklerin tatlandırılmasında kullanılabilir. Özellikle kırmızı et ve tavuk etinden yapılan fajita yemeklerinin çeşnilendirmesinde ve barbekü yapımında kulanılacak kırmızı et ve tavuk etinin terbiyesinde kullanılır. Fajita baharat karışımını beğendiğim yabancı bir firmanın fajita baharat tadını örnek alarak hazırladım. Kurutulmuş granül soğan ve sarımsağı kendim yaptım. Tarifimi deneyin, hoşunuza giderse malzemelerin katlarını alarak dilediğiniz miktarda fajita baharatınızı yapın derim.

Fajita baharat karışımı hazırlandıktan sonra, karışımın nemini almak için 60°C-70°C derece arasında ısıtılmış fırında kurutulacak ve kuruyan baharat fırın içinde soğumaya bırakılacak.

Granül Soğan (1 ila 3 mm. irilikte)

Fajita Bahart Malzemesi

Maharetini Göster:
Isıya dayanıklı bir kap içine; 1 yemek kaşığı tatlı toz biber, 1 tatlı kaşığı acı toz biber, 1 yemek kaşığı orta granül (1-3 mm.) soğan, 1 tatlı kaşığı toz sarımsak, 1 çay kaşığı öğütülmüş kimyon, 1 çay kaşığı silme doldurulmuş karabiber, 1 çay kaşığı silme doldurulmuş tuz konulacak ve çırpma teli ile karıştırılacak. Hazırlanan fajita baharat karışımı en fazla 70°C derece fırında nemi gidinceye kadar kurutulacak ve fırın içinde soğumaya bırakılacak. Ardından, soğuyan fajita baharat karışımı hava geçirmeyen kapalı bir kap içinde saklanacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop