Kategoriler
Evde Nasıl Yapılır Kızartma Tarifleri Patatesli Yemek Tarifleri

evde patates cipsi

evde patates cipsi
Evde Patates Cipsi Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
2 Adet Kızartmalık Taze Patates
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Su (cips dinlendirme suyu)
1 Litre Su (cips haşlama suyu)
Kızartma Yağı

Ön Söz:
Evde taze patates cipsi yapımı çok basit ve bir o kadarda çıtır. Tarifimi denerseniz; yaptığınız patates cipsi (kızartma sürenize bağlı olarak) en az 3 saat ila 24 saat arasında gevrekliğini, çıtırlığını ve kıtırlığını korur. Önemli olan, cipsleri kızartırken aldığı renktir. Patates cipslerini normal altın sarısı renginde kızartır, yağ içinden alırsanız kıtırlığını en az 3 saat korur. Cipsleri hafif pembesi renk aldırarak kızartırsanız, en az 24 saat boyunca kıtırlığını korur ve asla yumuşamaz. 24 saatın sonunda cipsler yumuşamaz ama, sertleşmeye başlar.

Tarifimi deneyerek, evinizde taze patates cipslerini dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Ön Hazırlık:
Patates soyulacak ve kağıt inceliğinden başlamak üzere; istediğiniz incelikte, cips şeklinde doğranacak. Doğranmış cipsler bir kaba konulacak. Üzerini kapatacak miktarda çeşme suyu, 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Patates cipsleri tuzlu su içinde yarım saat dinlendirilecek ve süre bitiminde suyu süzülecek.

evde patates cipsi 1

Cipslerin Haşlanması:
Süzülmüş patates cipsleri kaynayan su içine konulacak ve orta ateşte 5 dakika süre ile haşlanacak. Süre bitiminde süzgece alınacak, suyu süzülecek ve kendi halinde soğuması beklenecek.

Maharetini Göster:
Kızartma yağı orta ateşin bir tık üzerindeki ısı ayarıyle ısıtılacak. Isınan yağ içine haşlanmış patates cipsleri konulacak ve kenarları hafif pembe renk alıncaya kadar kızartılacak. Ardından, kızaran patates cipsleri kağıt peçete üzerine alınacak ve istenilen baharatlarla tatlandırılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com