etsiz kuru fasulye


Malzemeler:
2 Su Bardağı Kuru Fasulye
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Kuru fasulye ayıklanacak ve yıkanacak. Tencere içerisine alınacak ve üzeri üç parmak geçesiye kadar soğuk su ile doldurulacak. Kabı içerisinde fasulye bir gece boyunca bekletilecek.  Sabah fasulyenin suyu değiştirilecek, tencere ocak üzerine alınacak. Yüksek ısıda tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek.

Fasulye 40 dakika süre ile haşlanacak. Süre bitiminde süzülecek ve soğuk sudan geçirilecek. Soğan yemeklik doğranacak. 5 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek düşük ısıda kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak salça ilave edilecek ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından 5 su bardağı kaynar su, fasulye, karabiber ve kimyon ilave edilecek, karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Isı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 50 dakika bitiminde yemeğiniz hazır. 1 tatlı kaşığı tuzu şimdi ilave edebilir, yemeğin tuzunu karar hale getirebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop