etli türlü


Malzemeler:
200 gr. Kuşbaşı Kuzu Eti
3 Adet Patlıcan
2 Adet Kabak
2 Adet Patates
1 Adet Soğan
3 Diş Sarımsak
2 Adet Sivri Biber
1 Adet Domates
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Patlıcan, patates, domates yıkanacak, soyulacak ve kuşbaşı doğranacak. Kabaklar kazınacak ve kuşbaşı doğranacak. Soğan yemeklik doğranacak. Sivri biberler iri kuşbaşı doğranacak. 3 diş sarımsak soyulacak, yemekte bütün olarak kullanılacak. Uygun bir kap içerisine 1 yemek kaşığı tuz katılacak, yeterli miktarda soğuk su konulacak ve karıştırılacak. Patlıcanlar bu su içerisinde, 30 dakika bekletilecek. 2 su bardağı su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kuzu eti ilave edilecek, normal ısıda rengi dönünceye kadar kavrulacak. Tencere içerisinde etler bir yere toplanacak. Açılan yere, soğan katılacak ve düşük ısıda kavrulacak. Üzerine sivri biber ve sarımsaklar ilave edilecek hafif kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, salça katılacak ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak.

Ardından domates ilave edilecek, diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Üzerine patlıcan, patates ve kabaklar katılacak, tenceredeki malzemeler karıştırılacak. 2 su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon ve tuz katılacak, yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 30 dakika süre bitiminde yemeğiniz hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop