enginarlı bulgur pilavı


Malzemeler:
1 Su Bardağı Pilavlık Bulgur
4 Adet Temizlenmiş Enginar
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Adet Domates
1 Adet Kuru Soğan
1 Çay Kaşığı karabiber
1 Çay kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Su

Ön Hazırlık:
Domates soyulacak ve irice kuşbaşı doğranacak. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Pilav için; 2 su bardağı kaynar su, enginarların haşlama suyundan kullanılacak.

Enginarların Haşlanması:
Tencere içerisine 4 su bardağı su ve enginarlar bütün olarak konulacak. Normal ısıda, tencere bir taşım kaynatılacak ve tencerenin kapağı kapatılacak. Ardından, ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek ve 50 dakika süre ile enginarlar haşlanacak. Haşlanmış enginarlar, ortadan 8 parçaya dilimlenecek ve haşlama suyu içerisinde bekletilecek.

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve düşük ısıda ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, salça, domates, bulgur ilave edilecek ve kavrulacak. Ardından dilimlenmiş enginar, 2 su bardağı enginarın haşlama suyu, karabiber, pul biber, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. 15 dakika süre bitiminde pilavınız hazır. 20 dakika dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop