düdüklüde etsiz kuru fasulye


Malzemeler:
2 Su Bardağı Kuru Fasulye (dermason)
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tuz
5.5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Kullandığımız düdüklü tencereler marka ve model olarak aynı değildir. Bu nedenle, düdüklüde yapılan yemeklerin tarifini (ölçü olarak) bire bir vermek mümkün olmuyor. Yine de, bir fikir vermek açısından düdüklüde kuru fasulye pişirmek için tarifim yol gösterici olabilir. Düdüklü tencereniz tencereme benziyor ve dermason cinsi fasulye kullanıyorsanız eğer, lezzetli yemeğiniz sofranızda demektir.

Ön Hazırlık:
Tencere içerisine 2 su bardağı kuru fasulye ve üzerine üç parmak geçesiye kadar soğuk su konulacak. Ardından fasulyeler bir gece boyu bekletilecek. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster :
Düdüklü tencere’ye zeytinyağı, tereyağı konulacak ve düşük ısıda eritilecek. Üzerine soğan ilave edilecek ve kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, salça ilave edilecek ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından kuru fasulye, 5.5 su bardağı kaynar su ilave edilecek ve karıştırılacak. Düdüklü tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Normal ısı ayarında düdüklü tencerenizin kuru fasulye pişirme süresi dikkate alınarak fasulye pişirilecek. Düdüklü tencerem bu tarifi 20 dakikada pişirdi. Fasulye piştikten sonra yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop